fot. Nasz Dziennik/Marek Borawski

PKW w październiku zdecyduje ws. kart do głosowania

Na początku października Państwowa Komisja Wyborcza zdecyduje ws. kart do głosowania w wyborach samorządowych. Dotychczas w ramach konsultacji za kształtem książeczki formatu A4 opowiedziało się blisko 71 proc. badanych Polaków.

Niespełna 10 proc. wyborców wybrało kartę wielkoformatową, tzw. płachtę. Niewiele ponad 19 proc. osób miało inne propozycje lub nie miało na ten temat zdania.

Raport w tej sprawie przedstawił wczoraj m.in. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński

 – Większość głosujących opowiedziała się za książeczką. Twierdzą, że jest ona lepsza w użytkowaniu. Łatwiej znaleźć w niej kandydata, na którego się głosuje. Osoby, które zdecydowały, że lepsza jest płachta uważały, że ta forma jest lepsza. PKW na pewno będzie wyciągać wnioski z wyników tych konsultacji. 2 października mamy kolejne posiedzenie PKW. Być może wtedy już podejmiemy decyzję, co do ostatecznej formy kart do głosowania – poinformował Wojciech Hermeliński.

Przewodniczący PKW poinformował, że w konsultacjach, które trwały 8 miesięcy, wzięło udział blisko 13 tys. Polaków. Wśród nich były osoby reprezentujące różne grupy społeczne i przedziały wiekowe.

Karta, która zostanie zaakceptowana przez PKW będzie wykorzystywana w najbliższych wyborach, będzie również służyć w przyszłości.

RIRM

drukuj