Projekt zmian w kodeksie wyborczym w Sejmie

Posłowie zajmują się w Sejmie przygotowanym przez PiS projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zakłada on m.in. zmiany w sposobie powoływania składu PKW oraz możliwość „dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych”.

PiS proponuje też, by w komisjach wyborczych niższego szczebla mogli zasiadać przedstawiciele partii politycznych reprezentowanych w parlamencie.

Zmiany są konieczne, co potwierdzają ostanie wybory samorządowe – mówi poseł Beata Szydło, wiceprezes PiS-u.

– Trzeba zmienić zasady całej procedury przeprowadzania wyborów. Mówimy o tym, żeby wybory były bardziej transparentne, by łatwiej było później  udowodnić, czy wszystko przebiegało w porządku, czy też nie. Proponujemy więc, żeby była możliwość nagrywania audiowizualnego, mówimy o tym, że być może trzeba wprowadzić przezroczyste urny – to są te zabezpieczenia techniczne. Z drugiej strony trzeba bardzo poważnie zastanowić się nad funkcjonowaniem np. PKW – jak ona powinna działać, kto ją powinien powoływać oraz jaki powinien być jej skład – zauważa polityk.

Dziś prezydent na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego uzupełnił skład Państwowej Komisji Wyborczej. Poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalistka, powiedziała, że dzisiejsza decyzja Bronisława Komorowskiego oznacza, że prezydent chce PKW, która będzie funkcjonowała w tej samej logice, co dotychczas.

Pan prezydent na dwie godziny czy godzinę przed rozpatrzeniem projektu zmian prawa wyborczego, w tym również zasad funkcjonowania komisji wyborczej, uzupełnia ten skład. Myślę, że to pokazuje iż prezydent Komorowski oraz PO z PSL-em będą twardo bronili obecnego układu i systemu, który niezwykle ich faworyzuje, zapewniając jednocześnie i który zapewnia im po prostu bezkarność i absolutną dowolność tego, co robią w komisjach na wszystkich szczeblach – zaznacza profesor

W Skład PKW powołani zostali: sędziowie Sądu Najwyższego – Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego – Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz; sędziowie NSA – Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.

Akt powołania w skład Komisji otrzymał także Wiesław Kozielewicz, który został powołany 21 listopada.

RIRM

drukuj