fot. PAP/Jacek Turczyk

M. Kuchciński: będę stał na straży wolności wypowiedzi

Nowy marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów niezależnie od przynależności partyjnej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 409 posłów. 42 parlamentarzystów poparło Kornela Morawieckiego (Kukiz’15).

W wygłoszonym na forum Sejmu przemówieniu marszałek podkreślił, że Sejm nie może stanowić dobrego prawa bez konsultacji z obywatelami i wbrew interesom społecznym. Kuchciński podziękował również za obdarzenie go wielkim zaufaniem.

Obejmując tę godność, mam świadomość wagi instytucji marszałka Sejmu – nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej izby wobec Rady Ministrów. Wybór, jaki państwo podjęliście, traktuję jako zobowiązanie – przez panie i panów posłów – do pracy dla dobra Rzeczypospolitej – podkreślił Marek Kuchciński.

Następne głosowanie dotyczyło liczby wicemarszałków Sejmu. PSL proponowało, by było ich siedmiu. Wtedy najmniejszy, bo liczący 16 posłów, klub PSL-u miałby swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu. Uchwała w tej sprawie upadła jednak w głosowaniu.

Sejm przyjął natomiast uchwałę PiS-u o pięciu wicemarszałkach. W uzasadnieniu poseł Mariusz Błaszczak wskazał na względy finansowe.

Miejmy świadomość tego, że dwa dodatkowe stanowiska wicemarszałków oznaczają kolejne wydatki. Pamiętajmy również o tym, że każdemu klubowi przysługuje miejsce w Konwencie Seniorów. Pamiętajmy także o zobowiązaniu Prawa i Sprawiedliwości o zmianie regulaminu Sejmu dotyczącego wprowadzenia „pakietu demokratycznego”. Posłowie PSL-u będą mieli prawo do tego, żeby kontrolować rząd – wskazywał poseł Mariusz Błaszczak.

Ostatecznie w VIII kadencji Sejmu będzie pięciu wicemarszałków. Wybrani zostali: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński z PiS-u, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz’15, oraz Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

RIRM

drukuj