W Sejmie debata nad projektem ustawy budżetowej na 2017 r.

W ustawie budżetowej na 2017 rok zaplanowano dochody w wysokości 325,2 mld zł, a wydatki – 384,6 mld zł. Maksymalny poziom deficytu ustalono na kwotę nie większą niż 59,3 mld zł.

Pod koniec września, po przyjęciu przez rząd projektu premier Beata Szydło zapewniła, że znalazły się w nim pieniądze na najważniejsze programy społeczne rządu, w tym na Program „Rodzina 500 plus”.

To budżet ambitny, odpowiedzialny i realistyczny mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin. Wskazywał m.in. że rząd podjął wiele działań, by w budżecie państwa znalazły się środki, które obecnie trafiają do szarej strefy.

– Przyjęto pakiet paliwowy, ustawę wprowadzającą klauzulę o unikaniu opodatkowania. W Ministerstwie Finansów wdrożono prace nad stworzeniem elektronicznego systemu zarządzania fakturami. Działania te przyniosły pozytywne skutki już w połowie tego roku zwiększając kurs VAT o 3,5 mld zł względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę skalę problemu oraz działania podejmowane przez rząd, które skutkują systematyczną poprawą ściągalności podatkowej, można uznać, że szacowany wzrost dochodów podatkowych, w tym dochodów z podatku VAT o ponad 13 mld zł do poziomu 143 mld zł, jest jak najbardziej realne – zaznaczył Jacek Sasin.

To budżet straconych szans i złamanych obietnic wyborczych – mówiła z kolei poseł Elżbieta Borowska z Kukiz’15. Jak wskazała, jednym z problemów jest zadłużanie.

– Ruch Kukiz’15 postuluje zakaz uchwalania budżetu państwa z deficytem. Dlaczego? Tylko w tym roku rząd na obsługę długu, na odsetki wyda 30 mld zł – 30 mld zł „wywalonych w błoto”. 30 mld zł, to więcej niż Polska wydaje na wojsko, to dwa razy więcej niż Polska wydaje na szkolnictwo wyższe i sześć razy więcej niż Polska wydaje na naukę. Rząd, zamiast inwestować w młodych – zaciska na ich szyi pętlę – oceniała Elżbieta Borowska.

W Sejmie odbyło się wcześniej pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2016.

Zmiana ma umożliwić ministrowi rolnictwa wypłaty w roku bieżącym 70 proc. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla producentów rolnych za 2016 r. w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

RIRM

drukuj