fot. PAP/Darek Delmanowicz

Uchwalono nowelizację ustawy o PIT. Dolna stawka podatku dochodowego zostanie obniżona z 17 do 12 procent

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę podatku dochodowego z 17 do 12 procent. Za jej przyjęciem głosowało 246 posłów, 40 było przeciw a 170 wstrzymało się od głosu.

Ustawa zakłada, że od lipca 2022 roku stawka podatku PIT spadnie o 5 punktów procentowych. Ponadto kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. złotych.

Jednocześnie zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a także zostanie wprowadzone odliczanie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla niektórych przedsiębiorców.

Paweł Młynarek, ekonomista, wskazał, że zmiany podatkowe zmierzają w dobrym kierunku.

– Uważam, że obniżkę podstawowej stawki podatku dochodowego z 17 do 12 procent należy poddać pozytywnej ocenie. Jest to de facto wycofanie się polskiego rządu z Polskiego Ładu i zastąpienie ulgi dla klasy średniej (która była niezwykle skomplikowana, którą zdecydowana większość doradców i ekspertów podatkowych zdecydowanie krytykowała, bo była nietransparentna) obniżką podatku. Uważam to zjawisko za kierunek w dobrą stronę – mówił ekonomista.

Według rządu na zmianach zyska ponad 13 mln podatników, a po reformie w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 15 mld złotych.

Ustawa trafi do Senatu. Rząd chce, aby weszła w życie od 1 lipca 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl