fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: To patriotyzm i ideowość decydują o zdolności przeciwstawienia się zaborcom rosyjskim

Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, marszałek senior Sejmu i były minister obrony narodowej, uważa, że prawdziwym planem Rosji jest zajęcie całej Europy. W czwartkowym felietonie z cyklu „Głos Polski” na antenie Radia Maryja i TV Trwam zauważył, że wybrzmiało to 9 maja podczas wystąpienia prezydenta Rosji, Władimira Putina.

Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na trzy elementy przemówienia rosyjskiego przywódcy. Po pierwsze, Władimir Putin, mówiąc o agresji na Ukrainę, nawiązał do wielkiej wojny ojczyźnianej, która integruje rosyjską społeczność.

– Wojna ojczyźniana jest jednym z najsilniejszych elementów legendy, w oparciu o którą funkcjonuje społeczność rosyjska. To jest punkt odniesienia myślenia nie tylko ludzi z tamtego czasu, nie tylko żołnierzy, którzy wówczas walczyli, ale także młodego pokolenia. Wojna ojczyźniana to wojna, która ma integrować całą społeczność rosyjską, wszystkie narody rosyjskie – tłumaczył były szef MON.

W ocenie posła prezydent Rosji zdefiniował też doraźne plany wojskowe polegające na zajęciu wschodnich terenów Ukrainy do Kijowa i Odessy.

Plan Moskwy jest jednak dużo szerszy. Antoni Macierewicz powiedział, że Władimir Putin przywołał stanowisko z grudnia 2021 roku.

– Stanowisko mówiło, że prawdziwym celem jest zajęcie całej Europy. Tydzień temu przedstawiłem państwu rozmowę między Jelcynem a Clintonem, gdzie Jelcyn bardzo jasno mówił, że prawdziwym planem Rosji jest objęcie całej Europy, stworzenie imperium euroazjatyckiego. Tę tezę w istocie Putin powtórzył w projektach porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i z NATO, jakie przedstawił w grudniu 2021 roku i do których nawiązał w przemówieniu – zwrócił uwagę marszałek senior Sejmu.

– Przemówienie zawierało plan dalszej ofensywy, dalszej agresji rosyjskiej, która dotyka także Polskę, która dotyka całego świata zachodniego – podkreślił gość Radia Maryja i TV Trwam.

Dodał, że Ukraina bohatersko się broni i powstrzymuje rosyjską agresję, ale musimy być przygotowani, żeby przeciwstawić się Rosji.

– Nasza siła musi być wzmocniona zarówno w wymiarze społeczno-gospodarczym, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i w wymiarze ideowym, bo w ostateczności to patriotyzm i ideowość decydują o zdolności przeciwstawienia się zaborcom rosyjskim – stwierdził poseł.

Antoni Macierewicz pozytywnie ocenił zapowiedzi dotyczące rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję. [czytaj więcej]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl