fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak z wizytą na Litwie

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przebywa dziś z wizytą na Litwie. W Wilnie spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem na trzeciej Litewsko-Polskiej Radzie Ministrów Obrony.

Podczas wspólnej konferencji minister Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska i Litwa zgadzają się co do zagrożeń dotyczących wschodniej flanki NATO. Wskazał, że oba kraje są zgodne, że wolny świat powinien zrobić wszystko, by zatrzymać agresję Rosji.

Dlatego – jak podkreślił – udzielana jest pomoc Ukrainie i zwiększane są środki na wzmocnienie obronności. Zaznaczył, że wzmocnienie wschodniej flanki NATO to skuteczna metoda odstraszenia Rosji.

– Korzystamy wspólnie z programów Unii Europejskiej (mam na myśli Military Mobility), żeby zwiększyć możliwości przerzutu wojsk sojuszniczych do naszych państw. Koordynujemy w ramach pracy czterech zespołów nasze działania związane z planowaniem obronnym, związane z postrzeganiem sytuacji na Morzu Bałtyckim, związane z koordynacją uzbrojenia, które trafią na wyposażenie naszych wojsk. Zdecydowaliśmy także, żeby zacieśnić współpracę odnośnie do cyberbezpieczeństwa. Dzielimy się doświadczeniami. Dzielimy się pozyskanymi informacjami – mówił Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej zapewnił o poparciu dla koncepcji, by Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji.

Podkreślił, że strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu tych państw do NATO.

Szef MON w ramach wizyty złoży też kwiaty przy pomniku „Matka i Serce Syna” oraz pomnikach przywódców i uczestników powstania styczniowego na wileńskim Cmentarzu na Rossie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl