PAP/Tomasz Waszczuk

Min. M. Błaszczak przekazał baterię systemu „Mała Narew” do jednostki w Gołdapi

Bateria systemu ,,Mała Narew” trafiła do pułku przeciwlotniczego w Gołdapi. W piątek kluczyki do zestawu przekazał symbolicznie żołnierzom minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

,,Mała Narew” to rozwiązanie pomostowe przed wprowadzeniem pełnowymiarowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu „Narew”. Zestaw tworzą m.in. brytyjskie wyrzutnie iLauncher i pociski CAMM. Uzbrojenie zamontowane jest na podwoziu Jelcza. Polski przemysł dostarczył też system radarowy „Soła” i system kierowania ogniem „Zenit”.

,,Mała Narew” została przekazana 15. Pułkowi Przeciwlotniczemu w Gołdapi, który niebawem rozpocznie dyżury w ramach obrony polskiego nieba. W uroczystości wziął udział szef MON, Mariusz Błaszczak. Minister podkreślał, że jest to świetny sprzęt pozwalający razić osiem celów na raz.

– Mamy osiem rakiet na wyrzutni, a więc równocześnie osiem celów może być rażonych. W przypadku sprzętu postsowieckiego całe baterie były skoncentrowane na jednym celu. Widać tu epokową różnicę – powiedział Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1702610320886222853?s=20

Wcześniej ,,Małą Narew” dostał 18. Pułk Przeciwlotniczy w Zamościu. System „Narew” ma docelowo stanowić ,,średnie piętro” polskiej obrony powietrznej. Powyżej jest system średniego zasięgu „Wisła” z wyrzutniami Patriot, a poniżej systemy bardzo krótkiego zasięgu „Pilica” i „Pilica+”.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl