M. Błaszczak: Pieniądze zainwestowane w stałe bazy USA – inwestycja w system obronny RP

Pieniądze zainwestowane w stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce, to pieniądze zainwestowane w infrastrukturę, która będzie częścią systemu obronnego RP, to impuls rozwojowy – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak w poniedziałek w radiowych „Sygnałach dnia”.

Szef MON skomentował w ten sposób wypowiedź byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który krytykował finansowy udział Polski w amerykańskich bazach, ponieważ – jak mówił – „przyjaciół sobie nie można kupić”.

Według Błaszczaka, wypowiedź Komorowskiego „to działanie na szkodę bezpieczeństwa Polski”.

„Pieniądze, które chcemy zainwestować w stałą bazę wojsk amerykańskich, to będą pieniądze zainwestowane w infrastrukturę, która będzie częścią systemu obronnego RP” – podkreślił.

Ponadto – jak dodał – wszędzie na świecie „stałe bazy wojsk amerykańskich, to impuls rozwojowy”.

Mariusz Błaszczak przyznał, że hasło „Fort Trump”, które zaprezentował prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem wymyślone zostało w MON.

„Jak rozmawialiśmy z panem prezydentem, to przekonywaliśmy pana prezydenta, by to hasło wykorzystać” – powiedział szef MON.

Przekonywał, że „to nie jest puste hasło”, ponieważ – jak podkreślił – z jego licznych spotkań z politykami USA wynika, że jego realizacja jest realna.

„Istnieje np. zobowiązanie, które kongres USA nałożył na Pentagon w sprawie dokonania oceny stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To jest fakt, to jest konkret, teraz zależy nam na przełożeniu tego faktu na działania” – powiedział szef MON.

Podkreślił też, że „w deklaracji podpisanej wspólnie przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, jest zawarte zdanie, że ocenimy warianty wzmocnienia roli militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce, także mówimy o wzmocnieniu roli Stanów Zjednoczonych, tylko zastanawiamy się nad wariantami”.

„Jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć ten cel, a stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, bo wiadomo, że rosyjski agresor nie napadnie państwa, gdzie są wojska Stanów Zjednoczonych” – przekonywał Mariusz Błaszczak.

Zapewnił też, że nie jest tak, iż opieramy nasze bezpieczeństwo tylko na Stanach Zjednoczonych.

„Są trzy cele, które sobie stawiam jako minister obrony narodowej – wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt i mocniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił minister obrony.

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Andrzej Duda mówił w Białym Domu, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego najważniejsze.

„Mam nadzieję, że zbudujemy razem w Polsce <<Fort Trump>>” – powiedział.

Donald Trump podał z kolei, że utworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardy dolarów.

„Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów” – przekonywał amerykański prezydent.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl