PAP/Przemysław Piątkowski

Wicepremier M. Błaszczak przebywał z wizytą w Chorwacji

Szef resortu obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, przebywał z oficjalną wizytą w Chorwacji. Wicepremier spotkał się z premierem Chorwacji oraz ministrem obrony narodowej. Rozmowy dotyczyły wsparcia Ukrainy, bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz sytuacji na Bałkanach.

Szefowie MON obu krajów omówili kwestie wsparcia dla Ukrainy, sytuacji na Bałkanach Zachodnich oraz współpracy bilateralnej.

Wicepremier Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że obecności chorwackich wojsk w Polsce wzmacnia interoperacyjność między naszymi siłami zbrojnymi.

To pokazuje także solidarność państw sojuszu północnoatlantyckiego – podkreślił szef MON.

– W sytuacji zagrożenia, jakie stanowi próba odbudowy imperium rosyjskiego, atak Rosji na Ukrainę, właśnie solidarność państw tworzących NATO i wchodzących w skład Unii Europejskiej stanowi bardzo ważny fundament, na którym budujemy naszą odporność – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wicepremier wyraził także zadowolenie z decyzji ONZ o przedłużeniu misji w Bośni i Hercegowinie, w której uczestniczą polscy żołnierze.

– Wojska polskie uczestniczą w tej misji i będą uczestniczyły dalej. Mamy świadomość zagrożeń, które pochodzą ze Wschodu, ale również z kierunku południowego, dlatego jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników – oznajmił minister obrony narodowej.

Szef MON wskazał też, iż wysokie nakłady na modernizację wojsk w Polsce i Chorwacji dają naszym krajom pole do współpracy przemysłowej.

Polski minister obrony rozmawiał dziś także z premierem Chorwacji. Politycy dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym w kontekście inicjatywy Trójmorza.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl