fot. twitter.com/mblaszczak

Drugi dzień wizyty min. M. Błaszczaka w USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak kontynuuje wizytę w USA. W drugim dniu spotka się w Waszyngtonie z p.o. ministra obrony USA Patrickiem Shanahanem oraz z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem.

W amerykańskim Kongresie szef MON będzie rozmawiał o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności.

Wczoraj Mariusz Błaszczak odwiedził bazę sił powietrznych na Florydzie, gdzie zapoznał się z programem wielozadaniowego samolotu bojowego piątej generacji F-35. Polska zabiega o kupno myśliwców tego typu – podkreślił na antenie Radia Maryja wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

– Podjęliśmy taką decyzję, że będą kupowane samoloty F-35, które mają zastąpić Su-22 oraz MIG-29. W tej chwili będą to dwie eskadry, a jedna eskadra to 16 samolotów. Liczymy, że pierwsza eskadra do Polski przyleci w obecnej perspektywie finansowej, która obowiązuje do 2026 r. Wysłaliśmy już do strony amerykańskiej zapytanie ofertowe odnośnie tego zakupu. Jesteśmy bardzo mocno zainteresowani – tłumaczył Wojciech Skurkiewicz.

Kulminacja wizyty Mariusza Błaszczaka za oceanem nastąpi jutro. Wtedy to w Białym Domu szef MON weźmie udział w obradach pod przewodnictwem prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa.

Spodziewane są wówczas decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl