Warsztaty medialne WSKSiM w Tarnobrzegu

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyły się dziś warsztaty medialne z cyklu „Zrozumieć Media”. Wykładowcy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz pracownicy Radia Maryja i TV Trwam objaśniali uczestnikom tajniki mediów.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem Piotra Grabowskiego, pracownika TV Trwam, który tłumaczył na czym polega praca przy green screen-ie. Angażując uczniów, którzy improwizowali sytuacje znane z telewizji, tj. prognoza pogody, kampania prezydencka czy wyznanie miłości, dziennikarz objaśnił techniki obróbki obrazu.

Kolejnymi tematami poruszanymi na wykładzie był obraz, dźwięk, język, głos czy gestykulacja w przekazywanych treściach. Uczestnikom warsztatów zwrócono również uwagę na stosowane w telewizji techniki manipulacji używane np. przy przygotowaniu prezenterów na wizję.

Następną część warsztatów poprowadziła dr Joanna Wnuczyńska, wykładowca WSKSiM, która opowiadała o sposobach manipulacji. Zwróciła uwagę na różnice pomiędzy opinią, manipulacją, perswazją czy informacją; podając przykładowe zdania.

Na koniec Paweł Bielicki, pracownika Radia Maryja, wskazał jaka jest istota dźwięku w środkach masowego przekazu. Uczestnicy warsztatów mogli przyjrzeć się temu, jak wygląda proces modyfikacji dźwięku. Mogli się przekonać, jak wielkie znaczenie ma dźwięk w interpretacji przedstawianych odbiorcom treści.

Uczniowie z LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu nie kryją zadowolenia z przeprowadzonych w ich szkole warsztatów.

– Było to ciekawe doświadczenie zarówno dla nas, jak i ochotników. Uważam, że jest to bardzo dobra forma lekcji pozwalająca na zdobycie wiedzy w ciekawszy sposób niż tej ze szkolnej ławki. Warsztaty te pozwoliły zrozumieć działanie mediów i ich sposoby wywierania na nas oczekiwanych reakcji – relacjonują Dominika Baran i Karolina Szczepanik.

RIRM


drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl