WSKSiM: Trwa VIII Międzynarodowy Kongres
W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywa się VIII Międzynarodowy Kongres. Spotkanie odbywa się pod hasłem „Katolicy i Sztuka: szanse i zagrożenia”.
W Kongresie biorą udział wybitni prelegenci z Polski, Watykanu, Włoch, Hiszpanii i Tajwanu. Do uczestników spotkania list wystosował prezydent RP Andrzej Duda.
Ks. bp. Carlos Alberto de Pinho Moreira Azevedo, delegat Papieskiej Rady Kultury, wygłosił dziś wykład poświęcony interpretacjom ikonograficznym Niepokalanego Poczęcia.
– Jedną z najbardziej odkrywczych idei prawd wiary chrześcijańskiej, które powoli poszukiwały form wyrazu, form przedstawienia jest ta, która została nazwana Niepokalanym Poczęciem. Więc ta prawda dogmatu ewoluuje poprzez wyjaśnianie doktryny. W ślad za jej wspaniałym rozwojem idą formy artystyczne. Od XI wieku miała ona obrońców w Anglii i Normandii, ale i przekaz szczyci się innym pochodzeniem. Jest on obecny już w „De conceptione sanctae Mariae” – dziele przypisywanym św. Anzelmowi – mówił ks. bp. Carlos Alberto de Pinho Moreira Azevedo.
Dr Jordi Bonet Armengol, emerytowany główny architekt Sagrada Familia przypomniał początki powstawania świątyni, którą stworzył Gaudi.
– Dla Gaudiego otrzymanie zlecenia na tak wielką świątynię, było największym wyróżnieniem, jakie mógł otrzymać architekt. Odwagi dodawała mu wola poszukiwań i doskonalenie form historycznych. Jako obserwator natury wierzył w ważność szanowania i opierania się na prawach natury. Wierzył, że najlepszym pomysłem piękna będzie połączenie jego wizji z architekturą wiary w Boga-Stworzyciela – mówił dr Jordi Bonet Armengol.
Kongres organizowany jest przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Patronat na wydarzeniem objęła Papieska Rada Kultury, a także ks. kard Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Poszczególne punkty spotkania transmitują Radio Maryja i TV Trwam.
RIRM