fot. PAP/Radek Pietruszka

MON: Zwiększy się liczebność polskiej armii

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada zwiększenie liczebności polskiej armii. Nieoficjalnie mówi się o powołaniu dodatkowych 50 tys. zawodowych żołnierzy.

Obecnie nasza armia liczy 96 tys. osób, w tym dużą część stanowią urzędnicy, a nie żołnierze.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony, podkreśla, że okres względnego spokoju w Europie się skończył. Widoczne są zagrożenia ze Wschodu, ale i nie tylko. Dlatego, jak dodał poseł, istnieją plany zwiększenia armii.

– Musimy mieć więcej żołnierzy. Czy będzie to 150 tys.? Jak wiadomo, w Polsce przepisy dopuszczają możliwość armii 150-tysięcznej. Czy będzie to wizja, jaką przedstawiał śp. prof. Lech Kaczyński, czyli 120 tys. wojsk operacyjnych i 30 tys. NSR-u? To jeszcze za wcześnie, żeby decydować, ale determinacja nowego kierownictwa, nowego rządu dotycząca wzmocnienia naszych sił zbrojnych jest oczywista – podkreśla Michał Jach.

Przewodniczący podkreślił, że proces zwiększania armii potrwa kilka lat. Należy m.in. przygotować koszary, a także wyposażenie uzbrojenia żołnierzy.

MON zapowiada także zmiany w systemie dowodzenia armią i rozbudowę obrony terytorialnej. Z medialnych informacji wynika, że Kompania Oborny Terytorialnej powstanie na wschodzie Polski.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj