pixabay.com

Instytut Ordo Iuris przeanalizował, jak funkcjonują: hospicja perinatalne, domy samotnej matki, ośrodki adopcyjne i okna życia

Instytut Ordo Iuris przeanalizował, jak funkcjonują m.in. hospicja perinatalne, domy samotnej matki czy okna życia. To najbardziej popularne formy pomocy dla matek w ciąży. Instytut sformułował również  postulaty, by poprawić ich działanie.

Nieuleczalna choroba poczętego dziecka, odejście partnera, inne trudności to życie pisze dramaty, wobec których stają kobiety w ciąży. Szukają pomocy, wyjścia z kryzysowej sytuacji, ale zamiast tego często spotykają się z presją, gdy ktoś z tzw. aborcji chce uczynić rozwiązanie, bez pytania o życie człowieka na wczesnym etapie rozwoju – mówi Aleksandra Gajek z Instytutu Ordo Iuris.

– To jest bardzo głośno promowane, zarówno ze strony społeczeństwa, ze strony mediów, ze strony przede wszystkim organizacji aborcyjnych, które na to naciskają – wyjaśnia Aleksandra Gajek.

Niestety, ale popularne stało się zabijanie nienarodzonych dzieci. Za rzadko mówi się o alternatywach, które oferują realną pomoc mamom. Szczegółowo omówione zostały one w raporcie Instytutu Ordo Iuris. Bazuje on na wynikach nadzoru Najwyższej Izby Kontroli. Jak wskazuje mec. Katarzyna Gęsiak, jest to obszerna publikacja, która najwięcej miejsca poświęca hospicjom perinatalnym, czyli miejscom, gdzie fachową pomocą obejmowana jest nie tylko matka i jej chore dziecko, ale również rodzina.

– W przypadku hospicjów perinatalnych, nie tylko NIK, ale i w naszym raporcie zostało to wykazane, że jest problem z brakiem informacji, brakiem świadomości wśród społeczeństwa na temat istnienia i funkcjonowania hospicjów perinatalnych – zaznacza mec. Katarzyna Gęsiak.

Raport opisuje również skuteczność funkcjonowania domów samotnej matki czy ośrodków adopcyjnych. Diagnozuje, co zrobić, by lepiej pomagać mamom i dzieciom.

– Zwróciliśmy uwagę, chociażby na takie problemy, jak brak współpracy personelu szpitali z pracownikami ośrodka adopcyjnego, którzy podejmują się opieki nad matkami i wskazują tu rzeczywiście na potrzebę większej empatii w środowisku medycznym w relacji do kobiet, które podejmują tę dramatyczną decyzję pozostawienia dziecka w szpitalu po porodzie – mówi mec. Katarzyna Gęsiak.

Szczególną i jak się okazuje bardzo potrzebną formą pomocy, są okna życia. To oddolna inicjatywa, dzięki której matka zupełnie anonimowo może pozostawić swoje dziecko, dając mu szansę na zaopiekowanie przez kompetentne osoby, na pomoc medyczną i na kochający dom, którego nie jest sama w stanie mu zapewnić. Raport w całości jest dostępny na stronie internetowej Instytutu. [ZOBACZ]

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl