fot. PAP/Lech Muszyński

Łotwa: 11 czerwca Ryga będzie gospodarzem szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki

W stolicy Łotwy, Rydze, odbędzie się szczyt dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, w tym m.in. Polski, czyli tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9). Celem zaplanowanego na 11 czerwca spotkania będzie koordynacja stanowisk krajów B9 przed szczytem NATO w Waszyngtonie – podała agencja LETA.

W depeszy łotewskiej agencji nie sprecyzowano, czy w spotkaniu wezmą udział przywódcy państw B9, czy też ministrowie spraw zagranicznych lub obrony.

„Tego rodzaju wydarzenie odbędzie się w Rydze po raz pierwszy i przypadnie w 75. rocznicę założenia NATO oraz 20. rocznicę członkostwa Łotwy w tej organizacji – zauważył cytowany przez LETA Martins Dregeris, doradca łotewskiego prezydenta Edgarsa Rinkeviczsa.

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie zaplanowano w dniach 9-11 lipca.

Bukareszteńska Dziewiątka to nieformalna platforma współpracy krajów wschodniej flanki NATO (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii), utworzona w 2015 r., w Bukareszcie z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii, Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa. Dotychczas w ramach tej inicjatywy odbyło się osiem spotkań na szczeblu głów państw, w tym trzy w Warszawie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl