Polska para prezydencka z wizytą na Łotwie

Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zostali w środę oficjalnie powitani w Rydze przez prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa i jego małżonkę. Polska para prezydencka zostanie na Łotwie do czwartku.

Bezpośrednio po uroczystości powitania Andrzej Duda odebrał z rąk Raimondsa Vejonisa najwyższe łotewskie odznaczenie państwowe – Order Trzech Gwiazd – przyznane mu za „zasługi na rzecz państwa łotewskiego, znaczący wkład w zacieśnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Łotwą a Polską oraz wkład Polski w umacnianie bezpieczeństwa Łotwy”.

„Przed stu laty Polacy pomogli Łotwie odzyskać niepodległość i dziś Polska w osobie prezydenta RP również dba o bezpieczeństwo Łotwy” – podkreślił, wręczając order, łotewski prezydent.

Andrzej Duda wskazał z kolei w swoim przemówieniu, że przyznane mu odznaczenie jest symbolem podziękowania za wkład Polski w bezpieczeństwo naszej części Europy.

„Razem (z prezydentem Vejonisem – PAP) staraliśmy się o postanowienia szczytu NATO w Warszawie, które w tej chwili są wcielane w życie, postanowienia, które znacząco zmieniły architekturę bezpieczeństwa w naszej części Europy – zmieniły ją dla Łotwy i zmieniły ją dla Polski. Wierzę w to, że właśnie m.in. dzięki temu będziemy mogli się cieszyć nieprzerwaną suwerennością i niepodległością przez następne sto lat” – zaznaczył.

Polski prezydent przekazał też R. Vejonisowi w ramach podziękowania księgę pamiątkową zawierającą życzenia „stu zasłużonych Polaków” z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Łotwę.

W oficjalnym programie wizyty polskiego przywódcy i jego małżonki przewidziano m.in. rozmowy z udziałem obu par prezydenckich, rozmowy „w cztery oczy” A. Dudy z R. Vejonisem, a także rozmowy plenarne pod ich przewodnictwem.

Andrzej Duda ma też spotkać się w środę z szefem łotewskiego rządu Marisem Kuczinskisem, złożyć kwiaty przed ryskim Pomnikiem Wolności oraz wraz z małżonką uroczyście przekazać okolicznościowy upominek dla łotewskiej Biblioteki Narodowej z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy niepodległości kraju. Podczas ceremonii wręczenia podarunku planowane jest kolejne wystąpienie polskiego prezydenta.

Później prezydent Duda spotka się też z polskimi przedsiębiorcami działającymi na Łotwie.

Z kolei w czwartek polski prezydent wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem ma w planach m.in. złożenie wizyty żołnierzom stacjonującego w miejscowości Adażi polskiego kontyngentu wojskowego. Ma to być okazja do podkreślenia obecności wojsk Paktu Północnoatlantyckiego, w tym polskich, w krajach wschodniej flanki NATO. Prezydent ma też zaznaczyć, że decyzje o rozmieszczeniu sojuszniczych wojsk, podjęte na szczycie w Warszawie w 2016 roku, muszą być kontynuowane i rozbudowywane poprzez decyzje zbliżającego się lipcowego szczytu NATO w Brukseli.

Wizytę Andrzeja Dudy na Łotwie zwieńczyć ma spotkanie z Polakami mieszkającymi w Daugavpils (dawniej Dyneburg). Wraz z przedstawicielami polskiej społeczności w tym mieście prezydent ma też obejrzeć czwartkowy mecz Polski z Japonią, który zakończy udział polskiej reprezentacji w piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

Delegacja na czele z polskim prezydentem i pierwszą damą przybyła do Rygi we wtorek po południu. Tego dnia odbyła się prywatna kolacja z udziałem par prezydenckich obu krajów.

Prezydentowi RP towarzyszą podczas wizyty m.in. szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch oraz wiceszef MSZ odpowiedzialny m.in. za sprawy wschodnie oraz politykę bezpieczeństwa Bartosz Cichocki.

PAP/RIRM

drukuj