fot. prezydent.pl

A. Duda będzie rozmawiał z NBP i KNF nt. zadłużonych we frankach  

Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezesami NBP i KNF nt. sytuacji osób, które wzięły kredyty we frankach szwajcarskich. Szef polskiego państwa zapowiedział to podczas drugiego dnia wizyty w Szwajcarii.

W odpowiedzi na pytanie o możliwość zmian w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej prezydent zaznaczył, że w tej sprawie decyzja należy do posłów i senatorów.

Podkreślił, że projekt dot. spreadów był pierwszym krokiem pomocy frankowiczom. Prezydent Andrzej Duda zapewnił też, że nadal będzie prowadził rozmowy w ich sprawie.

– Mogę zapewnić, że nadal będę rozmawiał na ten temat zarówno z prezesem NBP oraz szefem Komisji Nadzoru Finansowego. W moim przekonaniu mogą zostać podjęte kroki po to, aby poprawić sytuację tych osób. Nie są to już natomiast kroki ustawowe, ale kroki, które podejmowane są przez te instytucje w ramach rozwiązań ustawowych i tych instrumentów, które one dzisiaj mają w swoich rękach. Rzecz tylko w tym, żeby zechciały takie działania, jakie leżą w ich możliwościach, podjąć – podkreślił Andrzej Duda.

Podczas rozmów z prezydentem Szwajcarii szef państwa polskiego wyszedł również z postulatem bliższej współpracy NBP i Szwajcarskiego Banku Narodowego ws. kursów franka szwajcarskiego.

Polska para prezydencka od wczoraj przebywa z oficjalną trzydniową wizytą w Szwajcarii.

RIRM

drukuj