fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent w Siedlcach: Z. Romaszewski był człowiekiem wolności

Zbigniew Romaszewski w czasach, gdy było to naprawdę niebezpieczne, czynnie walczył o prawa człowieka, o godność i elementarną sprawiedliwość – podkreślał dziś w Siedlcach prezydent RP Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego wziął tam udział w uroczystym otwarciu ronda im. Zbigniewa Romaszewskiego, opozycjonisty z czasów PRL, wieloletniego senatora i wicemarszałka Senatu.

Prezydent podkreślał, że Zbigniew Romaszewski był człowiekiem wolności, sprawiedliwości, godności i wielkiej prawości.

– Od swoich zupełnie młodych lat, od lat 60., kiedy było to naprawdę niebezpieczne, czynnie walczył o prawa człowieka, o godność człowieka, o elementarną sprawiedliwość. Ogromnie się cieszę i dziękuję, że jest z nami dzisiaj pani Zofia – małżonka Pana Marszałka, która przez całe to jego dorosłe życie towarzyszyła mu, nie tylko jako żona, nie tylko jako jego wielka miłość, ale także jako ta, która ręka w rękę z nim tę walkę prowadziła, która mu towarzyszyła – mówił prezydent Andrzej Duda.

Zbigniew Romaszewski  urodził się 2 stycznia 1940 roku. W PRL wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne KSS KOR, niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Współorganizował podziemne Radio „Solidarność”. Był wieloletnim senatorem. W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 13 lutego 2014 r.

RIRM

drukuj