fot. prezydent.pl

Prezydent RP do mniejszości narodowych i etnicznych: Niech wspaniałe święto naszej ojczyzny będzie świętem jedności i wspólnoty

Niech wspaniałe święto naszej ojczyzny będzie świętem jedności i wspólnoty; niech przypomina nam, że Polska zawsze była domem dla wszystkich poszukujących wolności, bezpieczeństwa i możliwości rozwoju – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do mniejszości narodowych i etnicznych.

Jak podkreślił prezydent w liście wystosowanym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Rzeczpospolita „była i jest naszą wspólną ziemią, dla której pracowali nasi przodkowie i której byli gotowi bronić, gdy znajdowała się w niebezpieczeństwie”.

„Dla jednych była domem, bo tutaj się urodzili, dla innych była Ojczyzną z wyboru, miejscem, w którym znaleźli schronienie, w którym dostrzegli szansę na osobisty rozwój, które sobie wybrali i które pokochali” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że z okazji stulecia odzyskania niepodległości „w całym kraju odbywają się uroczystości, organizowane są okolicznościowe koncerty, wystawy i konferencje, wydawane są publikacje poświęcone ludziom zasłużonym dla niepodległości”.

„Cieszę się, że środowiska mniejszości narodowych i etnicznych włączyły się w to wspólne świętowanie, przypominając o swoim dorobku i dziedzictwie oraz o zasługach swoich wybitnych przedstawicieli. Dziękuję też za to, że pielęgnują Państwo swoje rodzime tradycje, które ubogacają naszą kulturę” – czytamy w liście.

Według prezydenta, „jednym ze znaków wspólnoty” będzie pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego 25 osób zasłużonych dla Rzeczypospolitej, wśród nich przedstawicieli mniejszości.

„Uroczystość ta, która odbędzie się w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, będzie wyrazem uznania dla wszystkich społeczności, które od wieków tworzyły i nadal tworzą nasz wspólny dom, Polskę. Bądźmy w tym szczególnym dniu razem. Niech to wspaniałe święto naszej Ojczyzny będzie świętem jedności i wspólnoty, której są Państwo nieodłączną częścią. Dziś stoją przed nami nowe wyzwania, ale wciąż nawiązujemy do tych samych ideałów, które jednoczą nas wokół wspólnego celu” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent wyraził także nadzieję, że wspólne świętowanie będzie przypominać nam, że „Polska zawsze była domem dla tych wszystkich, którzy przybywali tu w poszukiwaniu wolności, bezpieczeństwa i możliwości rozwoju”.

„Przywołajmy w tym wyjątkowym roku ich nazwiska, zasługi i dzieła. Niech będą dla nas inspiracją do budowania wielkiego wspólnego domu, w którym każdy może odnaleźć swoje miejsce” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, sukcesy mniejszości narodowych i etnicznych „są sukcesami Rzeczypospolitej”.

„Oby było ich jak najwięcej. Niech nasz wspólny dom wzrasta i rozwija się dzięki różnorodności, która zawsze była dla nas jednym z największych bogactw, a kolejne stulecie niech będzie dla nas czasem pokoju i pomyślności. Wszystkich przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych gorąco pozdrawiam, zapewniając o mojej wdzięczności za wszystko, co robią Państwo dla Polski” – zakończył list prezydent RP.

PAP/RIRM

drukuj