fot. https://prezydent.pl

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą udał się na Litwę

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą na Litwie. W Wilnie weźmie udział w uroczystościach z okazji 230-lecia zaręczenia wzajemnego Obojga Narodów oraz w Radzie Prezydenckiej Polski i Litwy.

Prezydent Polski Andrzej Duda udał się na Litwę wraz z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą. W trakcie dwudniowej wizyty w Wilnie para prezydencka weźmie udział m.in. w obchodach 230-lecia zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów Polski i Litwy. [czytaj więcej]

– Zaręczyny Polski i Litwy tak naprawdę są okazją do tego, aby pokazać, w jak znakomitym momencie znajdują się relacje między naszymi krajami. Można wręcz mówić o pewnej epoce Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy – prezydentów, którzy wzmocnili znakomitą tendencję w relacjach polsko-litewskich – powiedział Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

https://twitter.com/BBN_PL/status/1450175264919638019

Oprócz spotkania bilateralnego ze swoim odpowiednikiem prezydent Andrzej Duda spotka się także z przewodniczącym litewskiego parlamentu i wystąpi przed tamtejszym Sejmem.

– To będzie historyczny moment. Prezydent Andrzej Duda podkreśli braterstwo dwóch narodów. Powie wyraźnie, że mówimy o narodach, które się niemalże wzajemnie przenikają, uzupełniają, które dały sobie przez ponad 600 lat wspólnej historii to, co najlepsze – zaznaczył Jakub Kumoch.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1450171726126624770

Andrzej Duda spotka się także z premierem Litwy, otworzy międzynarodową konferencję naukową i wystawę z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– Będą również omawiane sprawy gospodarcze i polityczne. Odbędzie się pierwsze posiedzenie Rady Prezydenckiej prezydentów Polski i Litwy, z udziałem przedstawicieli ministerstw obrony i ministerstw spraw zagranicznych obu krajów, także bardzo intensywna wizyta przed nami – wskazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Prezydent RP złoży także kwiaty pod pomnikiem poległych w Walkach o Niepodległość Litwy oraz w kwaterze Żołnierzy Polskich. Podczas wizyty będą omawiane także bieżące sprawy – mówił Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– W pierwszym rzędzie oczywiście temat sytuacji na granicy z Białorusią – podkreślił Paweł Soloch.

– Przede wszystkim chodzi o koordynacje zarówno współpracy bezpośredniej naszych pograniczników władz Polski i Litwy, i Łotwy, ale też uzgadnianie wspólnego przekazu, który budujemy wobec naszych partnerów w Unii Europejskiej i sojuszników z NATO – dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Podczas wizyty będzie również omawiana współpraca wojskowa, w tym przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO. Nie zabraknie także tematów gospodarczych. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl