fot. PAP/EPA

USA: Donald Trump złożył pozew, by zablokować dostęp do dokumentów w śledztwie ws. szturmu na Kapitol

Donald Trump, były prezydent USA, złożył pozew w sądzie federalnym, domagając się uniemożliwienia przesłania dokumentów z czasu jego prezydentury komisji Kongresu, prowadzącej śledztwo w sprawie szturmu na Kapitol 6 stycznia br.

Pozew Donalda Trumpa dotyczy złożonego w sierpniu przez specjalną komisję śledczą wniosku do Archiwów Narodowych o udostępnienie szerokiego zakresu dokumentów, dotyczących działań i komunikacji prezydenta oraz jego współpracowników w okresie przed i po 6 stycznia. Według komisji dokumenty mają odpowiedzieć na pytania o udział doradców prezydenta w organizacji i koordynacji dramatycznych zajść.

Jesse Binnall, prawnik Donalda Trumpa, oskarżył w pozwie komisję o „nękanie” byłego prezydenta, twierdząc, że zakres wnioskowanych dokumentów jest „bezprecedensowy”, nie ma wyraźnego związku z badaną sprawą i jest „niezwiązany z żadnym prawowitym celem legislacyjnym”.

„Wniosek komisji (…) ma na celu przeprowadzenie niekonstytucyjnego dochodzenia dotyczącego prezydenta Donalda Trumpa i jego administracji (…) Nasze prawa nie pozwalają na takie impulsywne, rażące działania przeciwko byłemu prezydentowi i jego bliskim doradcom” – napisano w pozwie.

Donald Trump powołuje się przy tym na tzw. „przywilej egzekutywy”, ustanowiony przez zwyczaj prawny, dający prezydentowi prawo odmowy przekazania dokumentów, by zachować poufność decyzji, podejmowanych przez głowę państwa. Zwykle interpretuje się go jednak jako dotyczący jedynie obecnie urzędującego prezydenta. Prezydent Joe Biden natomiast nie wniósł obiekcji przeciwko przesłaniu dokumentów.

Pozew Donalda Trumpa jest już kolejną próbą skomplikowania pracy komisji Izby Reprezentantów ze strony osób objętych śledztwem. W ubiegłym tygodniu złożenia zeznań odmówił Steve Bannon, były doradca Donalda Trumpa, również powołując się na przywilej egzekutywy. Zrobił to mimo faktu, że w okresie poprzedzającym zamieszki nie był formalnie zatrudniony w Białym Domu. W reakcji komisja 6 stycznia zamierza zgłosić go do prokuratury, zarzucając mu niestosowanie się do nakazów prawa.

Szef komisji, demokrata Bennie Thompson, nie wykluczył, że wezwany do złożenia zeznań będzie też sam były prezydent.

PAP

drukuj