fot. PAP/EPA

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakietowy

Korea Północna przeprowadziła dziś test pocisku balistycznego – poinformowała armia Korei Południowej. Premier Japonii Fumio Kishida mówi o dwóch rakietach, wystrzelonych przez Pjongjang.

„Dzisiaj Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne. To bardzo niefortunne, że Korea Północna kontynuuje od zeszłego miesiąca wystrzeliwanie rakiet” – powiedział japoński premier.

Według południowokoreańskich służb wywiadowczych pocisk został wystrzelony z miasta portowego Sinpo na wschodzie kraju, gdzie znajduje się duża stocznia, a zdjęcia satelitarne wykazały tam obecność okrętów podwodnych.

Eksperci przypominają, że Pjongjang pracuje obecnie nad możliwością wystrzelenia pocisku balistycznego z okrętu podwodnego, ale dziś prawdopodobnie został on wystrzelony z zanurzonej platformy. Według władz Japonii rakieta wpadła do morza i nie wyrządziła żadnych szkód.

Wtorkowy test rakietowy zbiegł się w czasie ze spotkaniem w Waszyngtonie Sung Kima, amerykańskiego specjalnego wysłannika ds. Korei Płn., z jego południowokoreańskim odpowiednikiem Noh Kyu-dukiem, na którym wezwano do rozmów z Pjongjangiem.

„Będziemy kontynuować drogę dyplomatyczną z Koreą Północną, aby poczynić namacalne postępy, które poprawią bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników. Nie mamy wrogich zamiarów wobec Korei Północnej” – powiedział Sung Kim.

Była to piąta próba rakietowa Korei Północnej od początku września. Pjongjang testował m.in. pocisk dalekiego zasięgu, rakietę wystrzeloną z platformy kolejowej oraz pocisk, reklamowany jako hipersoniczny.

PAP

drukuj