fot. PAP/ Orlando Sentinel

Poprawa sytuacji na Półwyspie Koreańskim

Czy na Półwyspie Koreańskim zapanuje wreszcie pokój? Działania obu Korei napawają optymizmem. Władze Korei Południowej zmniejszają liczbę posterunków na granicy, Północnej demontują z kolei rakietowe centrum badawcze.

Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało, że zamierza zmniejszyć liczbę posterunków straży granicznej oraz zredukować ilość sprzętu w strefie zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną. Z kolei obrazy satelitarne wskazują, że Pjongjang rozpoczął demontaż kluczowych obiektów.

Resort obrony Korei Południowej zaznaczył, że redukcję obiektów i sprzętu prowadzi na próbę, po czym rozważy jej rozszerzenie. Ma to służyć realizacji zobowiązania do przekształcenia strefy zdemilitaryzowanej w strefę pokoju.

Państwa koreańskie, podzielone od czasu konfliktu zbrojnego z lat 1950-1953, wciąż pozostają formalnie w stanie wojny. Tegoroczne działania dyplomatyczne przywódcy Kim Dzong Una z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem wzbudziły jednak nadzieję na pojednanie i poprawę dwustronnych relacji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj