M. Wójcik: Bruksela II Bis lekarstwem na problem działalności Jugendamtów

Propozycja dotycząca zmiany rozporządzenia Bruksela II Bis jest lekarstwem na problem działalności Jugendamtów – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Polityk zachęca trzech francuskich europosłów, którzy zaapelowali o interwencję UE w sprawie niemieckich urzędów ds. młodzieży, by zwrócili się do własnego kraju o poparcie inicjatywy wysuniętej przez Polskę, Węgry i Łotwę.

Propozycja zmian rozporządzenia dotyczy opieki zastępczej nad dziećmi w przypadku rozwodów par międzynarodowych. Chodzi o to, by dzieci były umieszczane w rodzinach, gdzie zostanie zachowana ich tożsamość, czyli m.in. język, kultura, tradycja czy religia – przypomina wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Parlamentarzyści francuscy powinni w pierwszej kolejności wystąpić do przedstawicieli własnego kraju, którzy negocjują kwestie rozporządzenia Bruksela II Bis, dlatego że jeżeli zostanie poparta propozycja w tym zakresie, wówczas nie będzie problemów, bo rozstrzygnięcie tego typu spraw zostanie przeniesione na poziom unijny, a nie będzie regulowane przez każdy z krajów osobno – podkreślił Michał Wójcik.

Przeciwnikiem inicjatywy w tej sprawie są Niemcy. A to właśnie działalność urzędu do spraw młodzieży Judendamt w tym kraju wzbudza kontrowersje. Chodzi o zabieranie dzieci rodzicom zagranicznym i oddawanie ich pod opiekę niemieckim.

Problemy m.in. dyskryminacji zgłaszają nie tylko Polacy, ale też Francuzi, Szwedzi czy Włosi. Łącznie do PE wpłynęło 300 skarg w tej sprawie. KE odmawia ingerencji, tłumacząc to brakiem kompetencji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl