fot. K. Sitkowski/KPRP

Prezydent A. Duda rozmawiał z patriarchą antiocheńskim

Patriarcha Antiochii Jan X w środę przedstawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie dramatyczną sytuację mieszkańców Syrii, w tym chrześcijan – poinformował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Jan X podkreślał, że chrześcijanie, żeby przetrwać, potrzebują pomocy tam, na miejscu, na Bliskim Wschodzie. Opisywał wysiłek, który Kościół podejmuje, by budować nowe świątynie, prowadzić działalność charytatywną, dbać o wspólnotę wiernych.

Prezydent Andrzej Duda poinformował patriarchę o wsparciu Polski dla rozpoczęcia ponownie rozmów pokojowych, o zaangażowaniu polskich władz na rzecz uchodźców syryjskich, o projekcie charytatywnym: budowy szkół, sierocińców na terenie Libanu.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski zauważa, że wspólnoty chrześcijańskie na Bliskim Wschodzie znalazły się na krawędzi egzystencji.

– Stad inicjatywa, żeby pokazać dramat chrześcijan na Bliskim Wschodzie europejskiemu politykowi, który uważa, że klucz do rozwiązania tego konfliktu leży właśnie na Bliskim Wschodzie. Pan prezydent otrzymał przed kilkoma miesiącami informacje o sytuacji od jednego z liderów społeczności chrześcijańskiej. Bezpośrednio od jednego z liderów dowiedział się o dramacie, codzienności w której przyszło żyć chrześcijanom. Chrześcijanie są w szczególnie trudnej sytuacji, bo ich wyparcie z Bliskiego Wschodu załamałoby egzystencje wspólnot chrześcijańskich, które datują się od początku chrześcijaństwa – zaznaczył Wojciech Kolarski

Patriarcha Antiochii przebywa z wizytą w Polsce od wczoraj. W czasie kilkudniowej wizyty będzie m.in. przewodniczyć obchodom Święta Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce.

W Syrii od 2011 roku trwa wojna, w której zginęło ponad 280 tys. osób; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia domów.

RIRM

drukuj