fot. twitter.com

Prezydent USA ustanowił 27 stycznia Narodowym Dniem Pamięci w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Ustanawiam 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz – napisał prezydent USA Donald Trump w proklamacji złożonej w poniedziałek na ręce prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i „tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa”.

„W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście i składamy cześć amerykańskim żołnierzom i innym siłom alianckim, które walczyły niestrudzenie, by pokonać nazistowski reżim” – napisał prezydent USA.

Podkreślił też konieczność walki z antysemityzmem i powtarzania słów „Nigdy więcej”.

Donald Trump napisał, że „naziści wprowadzili systematyczny i metodyczny plan zgładzenia narodu żydowskiego i innych ludzi, których uważali za niepożądanych”.

„Dwóch na trzech Żydów w Europie i miliony innych ludzi zostało zamordowanych. Byli wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie byli prześladowani, więzieni, głodzeni, torturowani i zabijani. To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu” – dodał prezydent USA.

Trump stwierdził, że osoby, które przeżyły Holokaust, wciąż przeżywają koszmary tego doświadczenia.

„Tym, których przepełnia nienawiść, nie może się nigdy udać zminimalizowanie, zanegowanie czy wymazanie Holokaustu z naszej pamięci i z naszych podręczników historii. Mamy fundamentalny, zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę” – napisał prezydent USA.

Dodał, że naród żydowski powstał z prochów Holokaustu, by zbudować współczesne państwo Izrael, które jest „wiecznym pomnikiem” jego siły.

„Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: >>Nigdy więcej<<„ – zaznaczył.

„Dziś czcimy pamięć o tych, którzy zginęli w Holokauście. Podziwiamy tych, którzy przeżyli i którzy zagwarantowali przetrwanie narodu żydowskiego. I wyrażamy dług wdzięczności, którego nigdy nie uda się spłacić, wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili wszystko w imię wolności” – napisał Donald Trump.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl