fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Zakup niemieckiego Condora przez PGL pokazuje, że Polska dzisiaj bez kompleksów podbija zachodnie rynki

Zakup niemieckiego Condora przez Polską Grupę Lotniczą pokazuje, że Polska dzisiaj bez kompleksów podbija zachodnie rynki produktami i usługami; bez kompleksów sięgamy też po aktywa zagraniczne, a takim właśnie jest znakomicie prosperująca, największa w Niemczech wakacyjna linia lotnicza Condor – akcentował Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska Grupa Lotnicza przejmie niemieckie wakacyjne linie lotnicze Condor, którym groził upadek po plajcie biura podróży Thomas Cook, najstarszego biura turystycznego na świecie. [czytaj więcej

– To jest dowód na to, że awans Polski do rynku krajów rozwiniętych nie jest przypadkiem. Polska gospodarka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Organizacja OECD, w której jesteśmy, stawia Polskę na pierwszym miejscu wśród 36 innych gospodarek tej organizacji. Zakup niemieckiego Condora przez Polską Grupę Lotniczą pokazuje, że Polska dzisiaj bez kompleksów podbija zachodnie rynki produktami i usługami; bez kompleksów sięgamy też po aktywa zagraniczne, a takim właśnie jest znakomicie prosperująca, największa w Niemczech wakacyjna linia lotnicza Condor; posiada 22 proc. udziału w rynku wakacyjnym w Niemczech – podkreślił Maciej Małecki.

Condor jest bardzo dobrze kojarzony na rynku przewozów lotniczych przez 85 proc. niemieckich konsumentów. Współpraca tych dwóch linii lotniczych wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie zarówno jednej, jak i drugiej.

– To pozwoli na wygenerowanie szeregu synergii, czyli efektu wspólnych działań pomiędzy LOT-em i niemieckim Condorem. Condor działa na niemieckim wakacyjnym rynku, LOT bardzo szeroko wychodzi na wiele połączeń. Za czasów rządów PO-PSL LOT przewoził 4 mln pasażerów, a dzisiaj, w roku minionym LOT przekroczył już 10 mln pasażerów. Został wybrany najlepiej rozwijającą się linią Europy Środkowo-Wschodniej – zaznaczył wiceminister aktywów państwowych.

– Tu nie będzie wzajemnego zwalczania się konkurencji, bo na innym segmencie działa Condor, a na innym LOT, ale patrzymy na to, co uda się zrobić w ramach wspólnych działań. Polscy turyści będą mogli korzystać z usług linii, która jest znakomicie znana na rynku niemieckim, ale jednocześnie będzie teraz pracowała dla Polskiej Grupy Lotniczej, a dla Condora rynek LOT-u, rynek Europy Środkowo-Wschodniej będzie kolejnym miejscem, gdzie będzie mógł zdobywać pasażerów. (…) Jest to dla Polski atrakcyjna oferta, bowiem wykorzystaliśmy możliwość przejęcia zdrowej, dobrze funkcjonującej linii lotniczej – dodał.

Donald Tusk za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że „należy zerwać z doktryną, że LOT jest firmą, którą trzeba ratować za wszelką cenę”. Dziś Polskie Linie Lotnicze LOT są w świetnej kondycji – generują 700 milionów złotych zysku i przejmują niemieckie linie lotnicze Condor.

– Rząd Platformy i PSL-u nie widział potencjału Polskich Linii Lotniczych LOT. Donald Tusk mówił, że nie będzie ratował LOT-u za wszelką cenę, że prywatyzacja jest jedyną alternatywą, a pamiętajmy, że w tle niedawno były też aferalne linie OLT Express należące do właściciela Amber Gold, które też w jakiś sposób zaszkodziły naszemu LOT-owi. Osiem lat rządów Platformy i PSL-u skończyło się dla LOT-u stratą rzędu 2 mld złotych. Przez trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości Polskie Linie Lotnicze LOT wygenerowały 700 mln zysku – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości powołał dwa lata temu, w grudniu 2017 roku, Polską Grupę Lotniczą, która została właścicielem PLL LOT.

– Skupia pod swoimi skrzydłami Polskie Linie Lotnicze LOT, spółkę LOT AMS, czyli podmiot, który odpowiada za serwis i obsługę samolotów na lotniskach oraz spółkę LS, która odpowiada za obsługę podróżnych – bagaże, odprawy. Chodziło o to, żeby w jednym miejscu spiąć wszystkie czynności, które pozwalają na lepszą obsługę pasażerów – oznajmił rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Maciejem Małeckim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl