[TYLKO U NAS] M. Małecki: Po konwencji PO spodziewam się tylko obrażania PiS i jego wyborców

Niestety, spodziewam się tego, co zawsze; tego, że w jednej sali spotkają się ludzie, którzy zamiast mówić o problemach, będą mówili o PiS-ie, będą obrażać PiS i jego wyborców. Trudno wymagać od opozycji jakiegoś programu, bo są tam zebrane tak różne środowiska, że nie łączy ich nic poza pędem do foteli – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki.

Rząd przyjął wczoraj ustawę dotyczącą programu 500 plus dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

– Systematycznie niwelujemy różnice, jakie narosły w przypadku wielu grup społecznych w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wcześniej została przyjęta ustawa o funduszu solidarnościowym dla osób niepełnosprawnych, na ich rzecz jest kierowana też część środków z Funduszu Pracy – podkreślił Maciej Małecki.

– Liczymy, że to 500 plus obejmie grupę około 300 tys. osób – tych najbardziej potrzebujących – dodał.

Część programu miała być finansowana z podatku płaconego przez sklepy wielkopowierzchniowe. Walkę o możliwość wprowadzenia takiego podatku Polska musiała wygrać z Komisją Europejską.

– Czekamy na decyzję rządu. Chcieliśmy wyrównać szanse wielkopowierzchniowych sklepów i polskich rodzinnych przedsiębiorców. Wtedy zablokowała to pani komisarz Bieńkowska. Poszliśmy do TSUE i okazało się, że wygraliśmy tę sprawę. Chcemy te pieniądze wykorzystać najlepiej jak tylko można – powiedział poseł PiS.

W programie dla niepełnosprawnych – w odróżnieniu od 500 plus dla dzieci – przewidziany jest jednak próg dochodowy, 1100 złotych.

– Wiemy, że potrzeby są znacznie większe, ale mamy świadomość tego, że nie uda się wyrównać jeszcze wszystkich różnic. Jeśli pojawiają się środki, to od razu kierujemy je tam, gdzie potrzeba jest największa. Na dzisiaj budżet zepnie się przy takim wsparciu dla osób niepełnosprawnych – wskazał przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

W weekend w Katowicach odbyła się konwencja programowa PiS przed wyborami parlamentarnymi. Podobną w sobotę zorganizuje Platforma Obywatelska.

– Niestety, spodziewam się tego, co zawsze; tego, że w jednej sali spotkają się ludzie, którzy zamiast mówić o problemach, będą mówili o PiS-ie, będą obrażać PiS i jego wyborców – zaznaczył Maciej Małecki.

– Trudno wymagać od opozycji jakiegoś programu, bo są tam zebrane tak różne środowiska, że nie łączy ich nic poza pędem do foteli – podsumował.

RIRM

drukuj