Arsenij Jaceniuk w środę złoży wizytę w Polsce

W środę szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premier Ewą Kopacz – podały w poniedziałek służby prasowe Rady Ministrów w Kijowie.

Rozmowy Jaceniuka z prezydentem Dudą będą się toczyć wokół relacji politycznych i gospodarczych, partnerstwa strategicznego między dwoma państwami oraz współpracy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w regionie – napisano w komunikacie.

„Szczególna uwaga poświęcona zostanie współpracy ukraińsko-polskiej w kontekście wysiłków międzynarodowych na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji i uregulowania konfliktu w Donbasie, a także w sferze integracji Ukrainy z UE i NATO” – czytamy.

Podczas wizyty ukraińskiego premiera w Warszawie planowane jest m.in. podpisanie umowy w sprawie programu kredytowego dla Ukrainy w wysokości 100 mln euro, którego wydzielenie ustalono w styczniu podczas wizyty premier Kopacz w Kijowie. Biuro Jaceniuka poinformowało, że pieniądze te zostaną przeznaczone na finansowanie rozbudowy infrastruktury drogowej na przygranicznych terenach Ukrainy i wyposażenie przejść na granicy z Polską. Zawarta zostanie także umowa dotycząca ukraińsko-polskiej Rady Wymiany Młodzieży.

W czwartek, po zakończeniu wizyty w Polsce, Jaceniuk i towarzyszący mu ministrowie, w tym minister finansów Natalia Jaresko, udadzą się na Słowację.

PAP/RIRM

drukuj