fot. Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Kanadzie

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli dwudniowy pobyt w Vancouver. To pierwsza w historii wizyta urzędującego polskiego prezydenta na zachodnim wybrzeżu Kanady.

Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Kanadzie weźmie udział m.in. w seminarium poświęconym bezpieczeństwu transatlantyckiemu w obliczu wojny prowadzonej przez Rosję. Prezydent spotka się też z gubernator porucznik Kolumbii Brytyjskiej oraz premierem tej prowincji.

Głównym politycznym akcentem wizyty głowy państwa w Kanadzie będzie sobotnie spotkanie w bazie wojskowej z premierem Justinem Trudeau.

– Będziemy rozmawiali oczywiście o zbliżającym się szczycie NATO, o bezpieczeństwie Europy, o tym, w jaki sposób wydajniej wspierać Ukrainę, ale chcę też z panem premierem Justinem Trudeau omówić ideę podniesienia wydatków na obronność w NATO z dwóch do trzech proc., bo to jest dzisiaj kwestia niezwykle istotna dla budowania systemu bezpieczeństwa europejskiego, dla udzielenia skutecznej odpowiedzi na rozwijający się cały czas imperializm rosyjski. Ta odpowiedź – w moim przekonaniu – jest konieczna, więc z panem premierem Justinem Trudeau na pewno będziemy o tym mówili – poinformował prezydent.

W Kanadzie Andrzej Duda spotka się także z przedstawicielami firm wodorowych. Jak przekazał prezydent, rozmowy będą dotyczyły rozwoju nowoczesnych technologii wodorowych, m.in. wykorzystania tego pierwiastka w przemyśle motoryzacyjnym.

W programie wizyty zaplanowano również spotkania z Polonią w Vancouver i Edmonton.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl