fot. twitter.com/prezydentpl

Surowsze kary dla osób, które dopuściły się okaleczenia dziecka

Będą wyższe kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa karnego. Surowsze kary dotkną osoby, które dopuściły się okaleczenia dziecka, uprowadziły je, bądź porzuciły. Wyższe sankcje przewidziano także w przypadku handlu nieletnimi.

Projekt ustawy do parlamentu złożył prezydent na wniosek m.in. Rzecznika Praw Dziecka.

Te zmiany przepisów, które dzisiaj jako ustawa zostaną przeze mnie podpisane, zmierzają do zwiększenia prawno-karnej ochrony osób małoletnich, zwłaszcza poniżej 15. roku życia, i osób nieporadnych życiowo, czy to ze względu na to, w jakim znajdują się stanie psychicznym czy na skutek tego, w jakim znajdują się stanie fizycznym. Te przepisy zmierzają więc tak naprawdę do zwiększenia prawno-karnej ochrony osób najsłabszych, tych, które najłatwiej skrzywdzić i tych, które najtrudniej mają w poszukiwaniu pomocy i oparcia – mówił Andrzej duda.

Zgodnie z nowelą osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat.

W przypadku gdy pokrzywdzony w wyniku tego popełni samobójstwo, sprawcy grozić będzie od 2 do 12 lat więzienia.

RIRM

drukuj