fot. Tomasz Strąg

M. Błaszczak: Pomoc jest potrzebna w Syrii; nie można zmuszać uchodźców do relokacji

Mechanizmy przymusowej relokacji imigrantów i uchodźców nie są rozwiązaniem – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak dodał, pomocy potrzebującym należy udzielać na miejscu, aby mogli odbudowywać swoje domy i wrócić do normalnego życia.

Polski rząd wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie będzie prowadził akcję mającą na celu odbudowę zniszczonych syryjskich domów. Władze Polski przeznaczą na ten cel ok. 4 mln zł – powiedział Mariusz Błaszczak.

Na posiedzeniach ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej słyszę o propozycjach relokacji. Słyszę zatem, że Komisja Europejska chciałaby przyciągnąć kolejne fale emigracji do Europy. Tymczasem kiedy rozmawiamy z ludźmi z Aleppo, to słyszymy, że najbardziej oczekiwana pomoc, to pomoc na miejscu. Stąd polski rząd pomaga na miejscu. Są to bardzo dobrze wydane pieniądze, bo docierają one do ludzi pokrzywdzonych – wskazał szef MSWiA.

Zagraniczne media informowały, że Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców. Według gazet, oba kraje mogą – w przypadku odmowy – spotkać konsekwencje finansowe.

We wrześniu 2015 r. kraje Unii Europejskiej zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat co najmniej 98 tys. uchodźców. Do tej pory relokowano 13,5 tys. osób.

RIRM

drukuj