Za trzy lata najprawdopodobniej powstanie polski mikroprocesor

Mikroprocesor ma być wykorzystywane m.in. w e-dowodach. Koszt jego opracowania i wyprodukowania szacowany jest na 150 mln zł – poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski.

Podpisano już porozumienie powołujące Konsorcjum Programowalny Układ Scalony. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie układu.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że powołanie konsorcjum to ważne i przełomowe wydarzenie.

 – Jest to urządzenie ważne i dające poczucie bezpieczeństwa. Żyjemy w czasach rozwoju technologicznego, w czasach, które bardzo rozwijają nasze możliwości. Jednocześnie mamy świadomość tego, że są zagrożenia. Tym zagrożeniom należy przeciwdziałać, a poczucie bezpieczeństwa obywateli jest wielką wartością, którą należy chronić  –  zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Programowalny Układ Scalony ma być układem typu System on Chip, czyli pełnym systemem teleinformatycznym. Będzie zawierał m.in. procesory, czy rozbudowaną funkcjonalność bezpieczeństwa. To wszystko ma się zmieścić na płytce krzemowej wielkości ok. 6 mm kw.

Układ ma służyć dokumentom potwierdzających tożsamość oraz ją autoryzujących. W dalszych planach wytwórnia chce wykorzystać takie układy np. w paszportach biometrycznych oraz w e-dowodach, jeżeli się one pojawią.

 RIRM01

drukuj