Szef MSWiA: policja zapewni bezpieczeństwo 11 listopada

Policja zapewni bezpieczeństwo na ulicach Warszawy w dniu 11 listopada – powiedział szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Jak dodał, nie dojdzie do powtórki wydarzeń sprzed trzech lat, kiedy m.in. spłonęła budka strażnicza przy rosyjskiej ambasadzie.

W dniu Święta Niepodległości w stolicy mają odbyć się trzy manifestacje – Marsz Niepodległości, Marsz KOD-u i Marsz Antyfaszystowski oraz dwie pikiety.

Kontrowersje budzi fakt, że na trasie Marszu Niepodległości mają odbyć się także pikiety zgłoszone przez grupę ,,Obywatele RP”.

To prowokacja – mówił na antenie radiowej Trójki minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu zapewnił, że policja będzie czuwać nad bezpieczeństwem manifestujących.

– Niewątpliwie mamy do czynienia z próbą wywołania awantur, oceniam, że jest to prowokacja. Zarejestrowanie przez urzędników prezydent Warszawy Gronkiewicz-Walz tych manifestacji na trasie Marszu Niepodległości niewątpliwie prowadzi do zagrożeń. Jednak chciałbym jeszcze raz podkreślić, że policja czuwa nad bezpieczeństwem mimo tych prób, mimo prowokacji, mimo prób wygrania sytuacji ataku na rząd poprzez „ulice i zagranicę”. Policja zapewni bezpieczeństwo manifestującym – akcentował Mariusz Błaszczak.

W ubiegłym roku obchody 11 listopada w Warszawie odbyły się bez większych incydentów. Organizatorzy Marszu Niepodległości podkreślali, że miało to związek ze zmianą podejścia policji do uczestników manifestacji.

RIRM

drukuj