fot. PAP/EPA

Szef MON w Pradze: Chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny

W myśl starej łacińskiej zasady: chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny. Mamy świadomość, że jeśli sami nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo, to nikt inny tego obowiązku za nas tego nie wypełni – mówił we wtorek w Pradze wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy budżetowej na 2023 rok, który przewiduje m.in. zwiększenie wydatków na armię.

„Ten rok zamkniemy budżetem obrony narodowej na poziomie ok. 58 mld zł, a na przyszły rok planujemy 98 mld zł” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, omawiając projekt. Dodał, że oprócz budżetu na regularną armię planuje się dodatkowe 30-40 mld zł na zakup uzbrojenia za granicą.

„Dzięki stabilnym finansom publicznym mamy możliwość znaczącego wzmacniania armii. Jest plan zrekrutowania ok. 20 tys., nie wliczając w to Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział. Podkreślił, że jest to budżet bezpieczeństwa Polski.

Przebywający we wtorek w Pradze wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił na briefingu prasowym, że jest to rekordowy budżet, jeśli chodzi o środki przeznaczone na obronność.

„To są wydatki, które Polska powinna ponieść, żeby wzmocnić polskie siły zbrojne” – zapewniał.

Akcentował jednocześnie, że ci wszyscy, którzy atakują działania zmierzające do wyposażania wojska polskiego w nowoczesne uzbrojenie, działają na niekorzyść pastwa polskiego.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział też, że w myśl starej łacińskiej zasady, „my chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny”.

„Mamy świadomość, że jeśli sami nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo, to nikt inny tego obowiązku za nas tego nie wypełni. W związku z tym, wzmacniamy polskie siły zbrojne, wyposażamy polskie siły zbrojne w nowoczesny sprzęt” – wyjaśnił szef resortu obrony.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl