fot. PAP/Tomasz Gzell

Powstaną nowe brygady WOT. Szef resortu obrony ogłosił decyzję

Powstaną trzy nowe brygady i sześć batalionów w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzję w tej sprawie ogłosił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Nowe brygady powstaną na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu, a bataliony zostaną utworzone w miastach, m.in. w Zegrzu, Kraśniku i Ełku.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej wziął udział w odprawie podsumowującej działania terytorialsów w ubiegłym roku, szczególnie podczas pandemii. Minister wręczył też akty mianowań na wyższe stopnie żołnierzom WOT.

Podczas konferencji prasowej minister poinformował też, że podpisał decyzję o utworzeniu nowych jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Dziś mamy 15 brygad WOT-u, docelowo – do końca przyszłego roku – będzie 18 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Powstaną trzy nowe brygady WOT w województwach, w których jest najwyższe zainteresowanie służbą w WOT, ale również – co bardziej istotne – które z punktu bezpieczeństwa naszej ojczyzny stanowią miejsca kluczowe – mówił Mariusz Błaszczak.

W ramach walki z COVID-19 żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wystawiają w każdym województwie mobilne zespoły szczepień, które w razie potrzeby mogą dotrzeć do pacjentów. Ponadto terytorialsi wspierają większość szpitali i domów pomocy społecznej w kraju.

WOT rozpoczęły swą działalność na początku 2017 r. Obecnie w formacji służy już ponad 27 tys. żołnierzy, a docelowo ma ich być 53 tys. Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, w tym m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1372477166768820224

RIRM

drukuj