fot. flickr.com

Rzecznik TSUE chce oddalenia odwołania Niemiec, które próbowały oddać OPAL w ręce Gazpromu

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej chce oddalenia odwołania Niemiec, które próbowały oddać OPAL w ręce Gazpromu. Opinia TSUE jest korzystna dla Polski i gazociągu jamalskiego.

OPAL to niemiecki gazociąg północ-południe. Stanowi przedłużenie Nord Streamu. W 2016 r. Niemcy przedstawiły Komisji Europejskiej wniosek o zmianę zasad korzystania z gazociągu OPAL. Komisja zmieniła warunki eksploatowania tej nitki. Umożliwiła Gazpromowi korzystanie w praktyce z całej przepustowości odnogi Nord Streamu.

To spowodowało redukcję przepływu gazu gazociągami jamalskim i „Braterstwo”, które transportują rosyjski gaz do Unii Europejskiej przez Białoruś i Ukrainę.

Polska wskazuje, że przyznanie Gazpromowi monopolu na gazociągu OPAL zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej i Wschodniej. Nasz kraj wniósł do unijnego sądu sprawę o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej. Sąd UE przyznał Polsce rację.

Niemcy wniosły do TSUE odwołanie od tego wyroku. Argumentowały, że solidarność energetyczna jest jedynie pojęciem o charakterze politycznym, nie zaś prawnym. Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE chce jednak oddalenia odwołania Niemiec od wyroku ws. OPAL-u. Opinia rzecznika jest jednak dopiero wstępem do wyroku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl