fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Dr inż. J. Majcher: Niemcy będą chcieli korzystać z polskich magazynów i Baltic Pipe, jeśli nie będą mieć dostaw z Rosji

Gazprom czasowo wstrzymał dostawy do Niemiec. Berlin obawia się, że kurek zostanie zakręcony na stałe i chce skorzystać z formuły solidarności w ramach Unii Europejskiej. „Nasi zachodni sąsiedzi będą chcieli skorzystać z polskich magazynów bądź gazociągu Baltic Pipe, jeśli nie będą mieć dostaw” – powiedział dr inż. Jerzy Majcher, ekspert ds. energetyki i kształtowania cen energii, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996,60 zł – poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. [czytaj więcej]

– To sposób na walkę ze spekulacją. Ma on swoje ograniczenia. Jeżeli koszty będą wyższe niż gwarantowana cena, to dopłaty będą odbywać się z dotacji ze Skarbu Państwa, który ma swoje dno. Żeby go nie przekroczyć, to jest ustanowione ograniczenie do 3 mld zł dopłat. To uspokoi rynek detaliczny dla węgla, ale okaże się, czy całkowicie wyeliminuje problemy z paliwami dla indywidualnych odbiorców – wskazał dr inż. Jerzy Majcher.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego, który przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązywania taryf na sprzedaż gazu gospodarstwom domowym i instytucjom pożytku publicznego – podał rzecznik rządu, Piotr Müller.

– Ma to fundamentalne znaczenie. Popatrzmy na świadczenia innych, którzy zdecydowali się na pełne uwolnienie rynków odbiorców, którzy w przypadku walki z monopolem są bez szans. Ten ruch jest ochronny dla odbiorców indywidualnych. Choćby amerykańskie doświadczenia z ostatniego kryzysu wywołanego atakiem zimy pokazują, że uwolnienie cen spowodowało, iż po otrzymaniu rachunków ludzie stali się bankrutami. (…) Na rynku niemieckim w części landów ceny są uwolnione. Teraz ponad kilkaset tysięcy odbiorców końcowych ubiega się o wsparcie, bo nie są w stanie pokrywać rachunków – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Gazprom czasowo wstrzymał dostawy do Niemiec. Paliwo nie popłynie przez 10 dni z powodu prac konserwacyjnych. Władze Berlina obawiają się jednak, że kurek został zakręcony na stałe.

– Przy budowie Nord Stream 2 Niemcy zapominali o solidarności wobec Ukrainy i Polski, które ostrzegały o tym działaniu. (…) Niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na skargę Polski wydał decyzję o zastosowaniu formuły solidarności. Dzisiaj Niemcy chcą z niej skorzystać, mówiąc, że jak Warszawa uruchomi Baltic Pipe, a oni nie będą mieć dostaw, to będą chcieli skorzystać z naszych magazynów bądź naszego gazociągu – powiedział ekspert ds. energetyki i kształtowania cen energii.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. inż. Jerze Majchra można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl