„The Times”: Niemcy i Francja chcą prawa do zawieszania Schengen

Brytyjski dziennik „The Times” podał w piątek, że grupa państw – w tym Niemcy i Francja – domaga się możliwości przywrócenia kontroli granicznych i zawieszenia zasad strefy Schengen na okres aż do czterech lat w razie zaistnienia „wyjątkowych okoliczności”.

Poufny dokument, do którego dotarł „Times”, sugeruje, że pomysł popierają także Austria, Dania i Norwegia (która choć nie jest w UE, to jest członkiem strefy Schengen). Jak zaznaczono, kontrole graniczne są niezbędne w obliczu napływu nielegalnych imigrantów spoza Europy.

Zgodnie z obecnymi przepisami UE każde państwo może ponownie wprowadzić kontrole graniczne na okres do sześciu miesięcy, który może być dwukrotnie przedłużony ze względu na „poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego”.

Grupa państw, która według „Timesa” przedstawiła swoje stanowisko na czwartkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli, argumentowała jednak, że regulacje „nie odpowiadają potrzebom w obliczu długoterminowego zagrożenia terrorystycznego”.

PAP/RIRM

drukuj