Niemcy: Pracownicy Deutsche Post rozszerzają strajk 

Rozpoczęty w poniedziałek strajk pracowników Deutsche Post rozszerza się. Dzisiaj pracę przerwało 11 tys. osób, w tym listonosze i dostarczyciele paczek. Zdaniem poczty większość przesyłek dociera do odbiorców. Pracodawcy ostrzegają przed skutkami strajku.

Związek zawodowy pracowników niemieckiej poczty (Deutsche Post) ogłosił w poniedziałek bezterminowy strajk po fiasku sześciu rund negocjacji z kierownictwem przedsiębiorstwa. Związkowcy domagają się podwyżek i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy.

Według Deutsche Post dzisiaj w strajku uczestniczyło 11 tys. pracowników. Jak twierdzą związkowcy, pracę porzuciło 14,5 tys. osób, w tym 6,5 tys. dostarczycieli paczek.

Kierownictwo niemieckiej poczty poinformowało, że pomimo akcji protestacyjnej 88 proc. listów i 93 proc. paczek dociera do odbiorców.

Związek zawodowy sektora usług Ver.di domaga się podwyżki płac o 5,5 proc. oraz skrócenia tygodniowego wymiaru pracy z 38,5 do 36 godzin dla 140 tys. zatrudnionych. Sedno konfliktu dotyczy planów rozbudowy 49 regionalnych centrów dostarczania przesyłek. Zatrudnieni w nich pracownicy – ok. 6 tys. osób – są opłacani nie według stawek Deutsche Post, lecz branży logistycznej, które są z zasady niższe.

Ver.di domaga się objęcia tych pracowników taryfą Deutsche Post. W zamian związkowcy zgadzają się zrezygnować z podwyżek zaplanowanych na 2015 rok, ale pod warunkiem jednorazowej wypłaty 500 euro i podwyżki w wysokości 2,7 proc. w 2016 roku. Deutsche Post odrzuciła te postulaty.

W minionych miesiącach w Niemczech strajkowali m.in. piloci i maszyniści pociągów, a także pracownicy przedszkoli.

PAP/RIRM

drukuj