Współpraca niemiecko-francuska w Unii Europejskiej

Niemcy i Francja prowadzą ścisłą współpracę w sprawie obsadzenia kluczowych stanowisk w Unii Europejskiej, informuje „Süddeutsche Zeitung”. Kraje te chcą ulokować na nich swoich kandydatów.

Chodzi m.in. o funkcję szefa Komisji Europejskiej, przewodniczącego Rady UE, szefa PE, oraz wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych.  Stanowiska muszą zostać obsadzone na nowo do 2019 roku.

Dr Michał Kuź ocenia, że objęcie kluczowych funkcji w UE przez niemieckich i francuskich kandydatów jest bardzo realne i trzeba temu przeciwdziałać.

Współpraca nowego rządu francuskiego i nowego rządu niemieckiego została już przećwiczona i faktycznie ona działa dosyć sprawnie. Berlin uważa, że musi wzmocnić pozycję Francji w Unii Europejskiej ze względu na stosunek do samej architektury Unii i barwy ideologiczne to rząd Francji jest w tej chwili postrzegany przez Berlin jako jego najważniejszy sojusznik. Z punktu widzenia mniejszych krajów Unii Europejskiej w tym Polski taki koncert mocarstw Unii Europejskiej jest niekorzystny – podkreśla politolog.

Francuski rząd jest zainteresowany przewodnictwem Komisji Europejskiej. Pomysł popiera Belin. Natomiast Niemcy mają „na oku” prezesurę Europejskiego Banku Centralnego. Na tym stanowisku niemiecki rząd widziałby szefa Bundestagu Jensa Weidmanna.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl