fot. PAP/EPA

Szef dyplomacji Niemiec za umocnieniem misji OBWE na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel poparł w czwartek w Kijowie propozycję umocnienia misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na wschodzie Ukrainy.

Po spotkaniu z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem powiedział, że uważa za rozsądne, by „jeszcze raz zastanowić się nad tą ideą”. Wskazał, że chodzi np. o sprzęt do monitorowania zawieszenia broni i zwiększenie liczby obserwatorów OBWE. Jak pisze agencja dpa, Gabriel „z zadowoleniem powitał tym samym inicjatywę swego ukraińskiego kolegi”.

Dpa zwraca uwagę na brak postępów w mińskim procesie pokojowym między rządem w Kijowie a prorosyjskimi separatystami i pisze, że Gabriel chce wspólnie z Francją kontynuować próby mediacji.

W czwartek wieczorem Gabriel rozmawiał też o konflikcie na wschodzie Ukrainy z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką. Z powodu katastrofy w kopalni we Lwowsko-Wołyńskim Zagłębiu Węglowym odwołane zostało spotkanie Gabriela z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Na piątek, który jest ostatnim dniem wizyty Gabriela, zaplanowano spotkania z parlamentarzystami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

 

PAP/RIRM

drukuj