fot. naszdziennik.pl

Restytucja dzieł sztuki zrabowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej

Stały Przedstawiciel Polski przy UNESCO spotka się dziś z dyrektor generalną tej organizacji. Tematem rozmów będą m.in. kwestie polskich dóbr kultury zrabowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej.

To kolejne z działań polskiego rządu mające umiędzynarodowić sprawę reparacji, jakich nasz kraj domaga się w związku z agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.

W tym celu polski resort dyplomacji zwraca się do instytucji międzynarodowych z prośbą o współpracę, aby m.in. przekonać Niemcy do podjęcia dialogu. Rząd w Berlinie nadal uważa kwestię odszkodowań za zamkniętą.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że do dziś Niemcy nie rozliczyli się ze zrabowanych w Polsce dóbr kultury. Zwrócił przy tym uwagę na skalę strat,  jakie nasz kraj poniósł w tej dziedzinie.

– Problematyką restytucji zajmuje się Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie tak dawno mieliśmy wspólną konferencję z panem Piotrem Glińskim. Jak wiemy, jest pewien ogólny katalog wszystkich dzieł stuki i dób kultury, które państwu polskiemu udało się skatalogować. Jest tego ponad 50 tysięcy. Natomiast musimy mieć pewną świadomość, że istnieje cała masa dób kultury i dzieł sztuki wywiezionych nie tylko z polskich muzeów, gdzie zaginęły inwentarze – zostały zniszczone lub spalone – ale również dokonano wielkiego rabunku zasobów prywatnych. Z samej tylko Warszawy wyjechało ponad 50 tys. wagonów, gdzie Niemcy zabrali wszystko, od łyżeczek i porcelany, po drogocenne obrazy i  biblioteki. Zasoby te są dzisiaj w Niemczech, w domach prywatnych, muzeach, archiwach i sejfach –  powiedział wiceminister Arkadiusz Mularczyk.

W ramach umiędzynarodowienia kwestii reperacji wojennych polski rząd zwrócił się o współpracę również m.in. do Rady Europy. Ponadto do blisko 50 państw należących do UE, NATO i Rady Europy przesłane zostały noty, w których uzasadniono działania w sprawie odszkodowań.

Straty, jakie Polska poniosła w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w trakcie II Wojny Światowej, oszacowano na ponad 6 bln złotych. Kwota ta podlega waloryzacji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl