fot. PAP/EPA

CDU i CSU przedstawiły ministrów w koalicyjnym rządzie

CDU i CSU przedstawiły w niedzielę swoich ministrów, którzy obejmą stanowiska w koalicyjnym rządzie z Angelą Merkel jako kanclerzem. Niespodzianką jest nominacja Ursuli von der Leyen na ministra obrony; będzie ona pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii RFN. Angela Merkel pozostanie przez trzecią z rzędu kadencję szefową rządu.

Von der Leyen zamieni ministerstwo pracy i spraw socjalnych na resort obrony. 55-letnia lekarka jest zaliczana do najbardziej wszechstronnych i kompetentnych polityków CDU, którzy mogą w przyszłości zastąpić Merkel. Typowana była przez media na nową minister zdrowia, jednak ten resort, jak się okazało, nie odpowiadał jej politycznym ambicjom. Von der Leyen interesuje się sprawami międzynarodowymi – powiedziała Merkel, uzasadniając decyzję.

Von der Leyen wielokrotnie demonstrowała swoją polityczną niezależność, otwarcie występując przeciwko Merkel w sporze o ustawowe zagwarantowanie kobietom miejsc we władzach koncernów. Ministerstwo obrony uznawane jest za wyjątkowo trudny resort, wymagający zdolności pogodzenia interesów politycznego nadzoru, wojska i przemysłu zbrojeniowego. Bundeswehra znajduje się na etapie gruntownych reform; dwa lata temu poprzedni rząd zlikwidował powszechny obowiązek obrony, przekształcając Bundeswehrę w armię zawodową.

Najbardziej doświadczony niemiecki polityk Wolfgang Schaeuble zachowa tekę ministra finansów. 71-letni chadek uważany jest za zwolennika integracji europejskiej. Od wybuchu kryzysu w strefie euro odgrywa kluczową rolę w walce z kryzysem. Był wcześniej między innymi ministrem spraw wewnętrznych i szefem CDU. „Schaeuble jest symbolem stabilnego euro” – powiedziała Merkel.

Dotychczasowy minister obrony Thomas de Maiziere przejdzie do ministerstwa spraw wewnętrznych, którym kierował w latach 2009-2011.  Ministrem zdrowia zostanie dotychczasowy sekretarz generalny CDU Hermann Groehe. Ministerstwo edukacji i badań naukowych pozostanie w gestii Johanny Wanki.

Z resortów, które przypadły bawarskiej CSU, Alexander Dobrindt dostanie tekę ministra komunikacji i infrastruktury cyfrowej, Hans-Peter Friedrich, obecnie szef MSW, obejmie resort rolnictwa, a Gerd Mueller ministerstwo współpracy gospodarczej i rozwoju.

Szefem urzędu kanclerskiego zostanie Peter Altmaier (CDU), dotychczas minister środowiska, które w wyniku umowy koalicyjnej przypadło SPD. SPD ujawniła nazwiska swoich ministrów w południe. Rząd Merkel zostanie zaprzysiężony w najbliższy wtorek, blisko trzy miesiące po wyborach parlamentarnych.

PAP

drukuj