fot. PAP/EPA

TSUE zajmie się polską ustawą uwłaszczeniową

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się polską ustawą uwłaszczeniową. Sąd w Luksemburgu zbada, czy samorządy słusznie płacą VAT od opłaty za przekształcenie gruntu z dzierżawy wieczystej we własność.

Pytanie do unijnego trybunału ws. ustawy uwłaszczeniowej skierował wrocławski Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jeżeli TSUE uzna, że VAT nie powinien być odprowadzany od opłaty za przekształcenie, gminy będą mogły zażądać od Skarbu Państwa zwrotu podatku.

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, uważa, że podatek VAT od opłaty za przekształcenie najpewniej dalej będzie odprowadzany.

Wprowadzając tę ustawę nie zmieniliśmy absolutnie żadnych reguł dotyczących użytkowania wieczystego. Te opłaty za użytkowanie wieczyste, które zostały ustanowione przed 1 maja 2004 roku, czyli przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i przed wejściem w życie ustawy o VAT, nie podlegają opodatkowaniu VAT. Natomiast te opłaty za użytkowanie wieczyste, które zostały ustanowione po tym terminie podlegają opodatkowaniu VAT. Sądzimy, że tutaj nic się absolutnie nie zmieni – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Dotychczas 2,5 mln użytkowników wieczystych skorzystało z przekształcenia gruntu we własność. Uwłaszczeniem zostało objętych 62 tys. ha gruntów samorządowych i gruntów Skarbu Państwa.

RIRM

drukuj