fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Blisko 20 tys. pieszych pielgrzymów dotarło w środę na Jasną Górę

Blisko 20 tys. pielgrzymów dotarło w środę pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowili uczestnicy 308. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. W tym roku zgromadziła ona ok. 6 tys. pątników.

Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z kilku, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie.

14 sierpnia, dzień przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pątników pieszych, rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami. W sanktuarium można spotkać pielgrzymów ze wszystkich zakątków Polski, w każdym wieku.

W czwartek pielgrzymi wezmą udział w sumie pontyfikalnej pod przewodnictwem i z homilią księdza arcybiskupa Jana Pawłowskiego z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Całodniowe uroczystości zakończą się w czwartkowy wieczór Apelem Jasnogórskim, podczas którego modlitewne rozważania wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Spodziewany jest udział w apelu premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podał – na podstawie otrzymanych zgłoszeń – Urząd Miasta Częstochowy, w całym sierpniu w mieście spodziewanych jest w sumie blisko 200 pielgrzymek, głównie pieszych, ale też np. rowerowych i biegowych. Szacuje się, że łączna liczba pątników przybywających do miasta w tym miesiącu przekroczy 108 tys. osób, nie licząc tych, którzy na sierpniowe uroczystości przyjadą różnymi środkami lokomocji.

Środa była dniem, kiedy na Jasną Górę dotarło najwięcej – 14 pieszych pielgrzymek. Pierwsze już wcześnie rano, ostatnie późnym popołudniem. Wydarzeniem dnia było wejście do sanktuarium pielgrzymki warszawskiej. Po raz pierwszy z Warszawy z pielgrzymką na Jasną Górę wyruszyli w 1711 r. członkowie Arcybractwa Pięciorańskiego działającego przy klasztorze paulinów – w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników. Stałą, liczącą 248 km trasę, pątnicy pokonywali nawet podczas okupacji.

W tym roku warszawscy pielgrzymi modlili się m.in. w intencji beatyfikacji prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz przygotowywali się modlitewnie do podniesienia do rangi sanktuarium kościoła św. Ducha, z którego wyrusza pielgrzymka, i który od 30 lat jest ośrodkiem krzewienia tzw. duchowej adopcji w obronie życia nienarodzonych. Pielgrzymi przepraszali też za profanację jasnogórskiej ikony.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest jedną z kilku, które co roku przychodzą ze stolicy do Częstochowy. W środę na Jasną Górę dotarła także 39. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, w której w tym roku uczestniczyło ok. 3 tys. wiernych. Skupia ona studentów oraz osoby związane z duszpasterstwem akademickim Warszawy i diecezji warszawsko-praskiej. Około 400 osób przyszło z Warszawy z 36. Praską Pielgrzymką Rodzin. Wraz z nią do Częstochowy szła 13. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków. W tym roku było ich ok. 150.

W środę na Jasną Górę dotarła także 39. Piesza Pielgrzymka Podlaska (3,2 tys. osób, z których duża część przeszła ok. 350 km), 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej (1,3 tys. osób – 270 km w 9 dni), 37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej (ok. 500 osób – 360 km w 13 dni).

Z 41. Pieszą Pielgrzymką Archidiecezji Lubelskiej do Częstochowy przyszło ok. 1,8 tys. osób. W czasie 12 dni pątnicy przemierzyli ok. 320 km. W Częstochowie pielgrzymów powitał metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik.

„Pielgrzymka jest jakimś (…) szczególnym obrazem Kościoła, który jest ludem w drodze; jest zgromadzeniem pielgrzymów – i potrzebuje tego wiatru, tchnienia Ducha Świętego, aby opuścić miejsce, gdzie się znajduje, i iść, i głosić Ewangelię” – mówił ksiądz arcybiskup cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

„Oni są wspaniałym przykładem głoszenia Ewangelii – nie tylko słowem, ale swoim przykładem, swoją radością, którą tak wspaniale manifestują w tej chwili, i przede wszystkim szukaniem tego co łączy, a nie tego co dzieli. Świat jest dzisiaj taki podzielony, tyle walki. Idąc, po drodze jesteśmy skazani na życzliwość innych, doświadczamy tej życzliwości. Powstaje łańcuch ludzkich serc, które sobie pomagają, które szukają tego, co wspólne. Tak bardzo nam trzeba tego w ojczyźnie, w Kościele, w rozdartym świecie. I pielgrzymi nas tego uczą” – podsumował metropolita lubelski.

Około 800 osób uczestniczyło w 24. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej – pielgrzymi w dziewięć dni mieli do przejścia 237 km. Około 140 osób z całej Polski zgromadziła 28. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna, której uczestnicy mieli do przejścia ok. 365 km. W 203. Pielgrzymce z Tomaszowa Mazowieckiego uczestniczyło ok. 600 osób, które przeszły 140 km w pięć dni.

Do sanktuarium dotarła też 28. Piesza Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej oraz licząca ok. 150 osób 25. Piesza Międzynarodowa Pielgrzymka Tradycji Katolickiej z Warszawy. To pielgrzymka środowisk katolickich pozostających pod duchową opieką Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X lub zgromadzeń zakonnych, które z nim współpracują.

Ponadto w środę na Jasną Górę weszła ok. 600-osobowa 28. Międzynarodowa Pielgrzymka Żołnierzy, w której oprócz wojskowych wędrowali także cywilni pracownicy wojska, Służby Celnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także żołnierze z zagranicy, m.in. z USA, Niemiec i Słowacji. Po przemarszu aleją Najświętszej Maryi Panny żołnierze dotarli do alei Sienkiewicza, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W powitaniu wojskowej pielgrzymki i w uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem. Przemarsz zakończył się przed jasnogórskim szczytem. Przed obrazem Matki Bożej ponowiono akt zawierzenia żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodzin.

Piesze pielgrzymki, w których wędruje w sumie kilkadziesiąt tysięcy pątników, przybywają do Częstochowy od kilku dni. Najdłużej wędrowała grupa Kaszubów, która wyruszyła z Helu 25 lipca, docierając na Jasną Górę w poniedziałek, po 19 dniach marszu. Około 270 pielgrzymów przemierzyło 638 kilometrów.

Większość pątników weźmie udział w czwartkowych uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które co roku gromadzą na jasnogórskich błoniach wiele tysięcy wiernych. To obchodzone od V wieku święto należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl