„Niedziela”: Na Jasną Górę pielgrzymował co trzeci maturzysta

Co trzeci tegoroczny maturzysta modlił się na Jasnej Górze – poinformował portal tygodnika „Niedziela”. Najwięcej grup przybyło do Częstochowy z Lubelszczyzny. Jak dodano, statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Pielgrzymowanie odwoływało się do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Grupy nawiązywały do tego wydarzenia w różny sposób. Młodzież z diecezji sosnowieckiej uczestniczyła w konkursie literacko-historycznym „Szkice Pamięci. Ocalić od zapomnienia”. Z kolei maturzyści znad morza – jak wskazuje „Niedziela” – odwiedzili miejsca związane z historią i walkami o wolność Ojczyzny. Niektóre grupy miały również możliwość wysłuchania świadectw i prelekcji, które wygłaszali m.in. raper Piotr Kowalczyk znany jako TAU, czy ks. Jakub Bartczak.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny duszpasterz młodzieży w Gdańsku, zwrócił uwagę na religijną świadomość maturzystów.

„Jeżeli przychodzą do kościoła, przyjeżdżają na Jasną Górę, to chcą tam widzieć miłość płynącą ze źródła, które wciąż jest czyste i nieskażone” – mówił.

Z kolei ks. Andrzej Zaniewski, duszpasterz młodzieży diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zwrócił uwagę na rolę Kościoła w przywracaniu nadziei młodym ludziom.

„Tereny popegeerowskie, których jest wiele na terenie naszej diecezji, odcisnęły piętno na młodym pokoleniu” – zaznaczył, mówiąc, że smutek w życiu wielu młodych staje się wręcz genetyczny.

W roku szkolnym 2017/2018 na Jasną Górę przybyło ponad 77 tys. maturzystów. Najliczniejszą grupę, bo aż 5,5 tys., stanowią uczniowie z Lubelszczyzny.

www.niedziela.pl/RIRIM

drukuj