Jasna Góra: sympozjum mariologiczne „Z dawna Polski Tyś Królową”

Na Jasnej Górze pod hasłem: „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo” trwa ogólnopolskie sympozjum mariologiczne. Wpisuje się ono w Jubileuszowy Rok 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W trzydniowym spotkaniu biorą udział uczeni z ośrodków akademickich oraz kustosze polskich sanktuariów.

Definitor generalny Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski przypomina, że koronacja z 1717 r. była dopełnieniem ślubów królewskich Jana Kazimierza i momentem, który do dziś jest dla nas punktem odniesienia.

„Do tego motywu, do korony, odwoływano się przez całe pokolenia podkreślając, że Matka Boża jest naszą Królową. Nawet jeżeli zabrakło króla, to Ona jako Pani i Królowa troszczyła się o nasz naród” – zaznacza o. Mariusz Tabulski.

Sympozjum jest nie tylko spojrzeniem w historię, przypomnieniem znaczenia minionych wydarzeń w wymiarze np. teologicznym, obrzędowym czy prawnym, ale przede wszystkim próbą odczytania znaczenia królowania Maryi dzisiaj.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów ks. bp Henryk Ciereszko podkreśla, że poprzez wypowiedzenie „fiat” Bogu Maryja uczy nas przede wszystkim wolności.

„Mamy być ludźmi wolnymi, którzy dzisiaj umieją znaleźć dystans do tego, jest nam wtłaczane, narzucane, co przynosi światowa obyczajowość, co jest gubieniem wymiaru religijnego, i docierać do prawdy o sobie samych” – wskazuje ks. bp Henryk Ciereszko.

Organizatorami sympozjum są Polskie Towarzystwo Mariologiczne i Zakon Paulinów.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl