Rok 2013 szczególny dla Kościoła

Koniec 2013 roku to okazja do przypomnienia najważniejszych wydarzeń, jakich byliśmy świadkami w mijających dwunastu miesiącach. Był to szczególny czas dla Kościoła.

Bez wątpienia historycznym dniem w dziejach Kościoła był 11 lutego 2013 roku. Zwracając się do księży kardynałów zebranych na konsystorzu, Ojciec św. Benedykt XVI zakomunikował im decyzję – jak to sam wyraził – „o wielkiej wadze dla życia Kościoła”. W pełni świadom swej decyzji, zrezygnował z posługi Biskupa Rzymu.

Ks. prof. Marek Chmielewski z Katedry Duchowości Katolickiej na KUL przypomina, że ostatni raz ze Stolicy Piotrowej Papież ustąpił siedem wieków wcześniej. Ks. prof. podkreśla, że Benedykt XVI wycofał się z publicznej działalności, aby nadal służyć Kościołowi.

– Istotą posługi w Kościele jest służba – czy to poprzez administrowanie, podejmowanie decyzji, czy może bardziej poprzez medytację, kontemplację, poprzez życie ukryte, podejmowaną pokutę zakrytą przed oczami ludzi. Taką decyzję podjął Papież Benedykt XVI oddając się całkowicie modlitwie, kontynuując ciągle pracę naukową ciągle w służbie Kościoła. Papież cały czas służy Kościołowi, jest nadal w nim obecny, choć dyskretnie usunął się w samotność – zauważa ks. profesor.

Od godziny 20.00, 28 lutego trwał wakat na Stolicy św. Piotra. Następnie zwołano konklawe dla wyboru nowego Papieża. Dnia 13 marca 2013 roku został wybrany kardynał z Argentyny – Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Ks. prof. Marek Chmielewski przyznaje, że wybór pierwszego Papieża z kontynentu amerykańskiego wywołał wielkie zainteresowanie, ale też i niezrozumienie pewnego stylu uwarunkowanego sytuacją Kościoła na tamtym kontynencie – doświadczeniami wyniesionymi z pracy duszpasterskiej w tamtych realiach.

– Trochę może budzić zdziwienie sztuczne zainteresowanie działalnością Papieża Franciszka. Mam wrażenie, że nawet za czasu pontyfikatu Jana Pawła II polskie media nie komentowały tak szeroko działalności Papieża, jak czynią to obecnie – ale w sposób bardzo charakterystyczny: pokazując kontrast pomiędzy tym, co Papież głosi i czyni, a tym, co dzieje się rzekomo w Kościele w Polsce. Tymczasem patrząc obiektywnie, Papież Franciszek nie czyni i nie mówi niczego takiego, co dotychczas nie działoby się w Kościele i co nie byłoby znane, czego Kościół by nie nauczał – podkreśla ks. prof. Marek Chmielewski z Katedry Duchowości Katolickiej na KUL.

Znaczącym wydarzeniem 2013 roku były także Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca św. Franciszka. Zgodnie z planem podjętym przez Papieża Benedykta XVI, Światowe Dni odbyły się w Ameryce Południowej, w Brazylii. Podsumowując miniony rok nie sposób nie wspomnieć o zakończonym 24 listopada Roku Wiary ogłoszonym przez Benedykta XVI.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl